Αθλητισμός|03.02.2024 19:49

Davis Cup: Νίκησε και αποθεώθηκε ο Τσιτσιπάς στο κλειστό των Άνω Λιοσίων

Παρουσία 3.000 θεατών που βρέθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε άνετα του Μάριους Κοπίλ με 2-0 σετ και έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική Ελλάδας απέναντι στη Ρουμανία στα πλέι οφ του World Group I για το Davis Cup.

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 10 της παγκόσμιας κατάταξης, έπαιξε όσο έπρεπε και επικράτησε με 6-3, 6-4 του 33χρονου αντιπάλου (νο 283 στην παγκόσμια κατάταξη). Ο Τσιτσιπάς ήταν σοβαρός απ' την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα, πίεσε τον αντίπαλό του και έφτασε σε μια νίκη που φέρνει την Ελλάδα σε θέση οδηγού.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος χρειάστηκε 77 λεπτά για να λυγίσει τον μαχητικό Ρουμάνο, γνώρισε την αποθέωση απ' το κοινό που βρέθηκε στις εξέδρες του κλειστού των Άνω Λιοσίων.