Αθλητισμός|06.02.2024 00:26

Premier League: Με ανατροπή και χατ-τρικ του απίθανου Φόντεν η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται μια ανάσα απ' τη Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Σίτι πλησίασε στην κορυφή της Premier League χάρη σε ανατροπή και απίθανο χατ-τρικ του Φιλ Φόντεν. Επικράτησε 3-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά απ' την προπορευόμενη Λίβερπουλ έχοντας και ένα ματς λιγότερο (ξανά με αντίπαλο την Μπρέντφορντ εντός έδρας).

Ο Φόντεν ήταν σε φανταστική βραδιά οδηγώντας την ομάδα του σε μια πολύτιμη νίκη, που την έφερε ξανά μια ανάσα από τους Κόκκινους. Ο Μοπέ άνοιξε το σκορ στο 21' αλλά ο Φόντεν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+3') ισοφάρισε, ενώ με άλλα δύο τέρματα στο 53' και στο 70' υπέγραψε την ολική ανατροπή και πήρε την μπάλα του αγώνα στο σπίτι του για πάντα...

Με την ένατη σερί νίκη της και ενδέκατη στα τελευταία δώδεκα παιχνίδια (έχει μόνο μία ισοπαλία 2-2 με την Κρίσταλ Πάλας) η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα έδειξε ότι παραμένει διψασμένη για τον τίτλο.