Αθλητισμός|10.02.2024 19:45

Premier League: Άντεξε στην πίεση η Λίβερπουλ και επέστρεψε στην κορυφή με ρεκόρ προσέλευσης θεατών!

Η Λίβερπουλ νιώθει πλέον την... καυτή ανάσα της Μάντσεστερ Σίτι που πάτησε προσωρινά για δύο ώρες στην κορυφή της Premier League με τη νίκη της (2-0) επί της Έβερτον. Ωστόσο, η ομάδα του Μερσεσάιντ βγήκε αλώβητη απ' το παιχνίδι με την Μπέρνλι. Δυσκολεύτηκε μεν, επικράτησε δε και επέστρεψε στην πρώτη θέση έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο απ' το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Οι Κόκκινοι, που νίκησαν με 3-1 στο Άνφιλντ, προηγήθηκαν με τον Ζότα (31'). Όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45ο λεπτό με τον Ο'Σι. Στο β' ημίχρονο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κυριάρχησε και σκόραρε δύο φορές με τον Ντίας (52') και τον Νούνιες (79'). Ήταν μια ιστορική μέρα για τους Ρεντς καθώς πραγματοποιήθηκε ρεκόρ προσέλευσης στο Άνφιλντ. 60.725 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο καθώς δόθηκε άδεια ασφαλείας για να ανοίξει ένα η νέα κερκίδα με τους επιπλέον 2.421 θεατές. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 58.757 σε ματς πρωταθλήματος με την Τσέλσι το μακρινό 1949.

Από εκεί και πέρα, στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο Λονδίνο μεταξύ της Τότεναμ και της Μπράιτον, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη με 2-1 με το νικητήριο γκολ να επιτυγχάνεται στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων! Σκόρερ ήταν ο Τζόνσον και τα Σπιρούνια παρέμειναν εντός της πρώτης τετράδας.

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Λούτον στο ντέρμπι της «ουράς» με 3-1, αλλά και η Μπρέντφορντ στο «Μολινό» κόντρα στη Γουλβς (2-0).

Αποτελέσματα και σκόρερ

• Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον 2-0 (71', 84' Χάαλαντ)
  • Φούλαμ-Μπόρνμουθ 3-1 (5' Ντεκόρδοβα, 36', 52' Μουνίθ-50' Σένεσι)
  • Λίβερπουλ-Μπέρνλι 3-1 (31' Ζότα, 52' Ντίας, 79' Νούνιες-45' Ο'Σι)
  • Λούτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-3 (52' πεν. Μόρις-30' Αρτσερ, 36' πεν. ΜακΑτί, 72' Σόουζα)
  • Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (61' Σαρ, 90'+ Τζόνσον-17' πεν. Γκρος)
  • Γουλβς-Μπρέντφορντ 0-2 (35' Νόργκαρντ, 77' Τόνεϊ)