Αθλητισμός|02.03.2024 20:00

Premier League: Με buzzer beater του Νούνιες στο 99' η Λίβερπουλ έφυγε με τη νίκη από το Νότιγχαμ και παραμένει στην κορυφή!

Με γκολ στο 99' η Λίβερπουλ πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League για ακόμα μία αγωνιστική. Οι Κόκκινοι... φλέρταραν με την γκέλα αλλά χάρη σε buzzer beater του Νούνιες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγαν με την πρώτη τους νίκη απ' το Σίτι Γκράουντ μετά από 40 χρόνια!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι στο Άνφιλντ στις 10 Μαρτίου και παραμονές του ντέρμπι του Μάντσεστερ μεταξύ των Πολιτών και της Γιουνάιτεντ, βρέθηκε στο +4 από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Και πλέον ελπίζει σε... δώρο απ' την αιώνια αντίπαλο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ο Τσιμίκας, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 84΄ είχε ξανά συμμετοχή στο γκολ της νίκης της Λίβερπουλ καθώς από το σουτ που έκανε η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Νότιγχαμ, στη συνέχεια κατέληξε στον ΜακΆλιστερ από τη σέντρα του οποίου, ο Νούνιες με κεφαλιά έγραψε το 1-0!

Από εκεί και πέρα, η Νιούκαστλ αντέδρασε μετά τη συντριβή στο «Εμιρέιτς» από την Άρσεναλ (4-1), αρχικά με τη δύσκολη πρόκριση μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο επί της Μπλάκμπερν (στα πέναλτι) και σήμερα με το 3-0 επί της Γουλβς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», στο πρώτο παιχνίδι μετά από εννιά σερί που κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Σε μία εντυπωσιακή ανατροπή στο διάστημα 78΄- 88΄ προχώρησε η Τότεναμ επικρατώντας στην έδρα της με 3-1 της Κρίσταλ Πάλας. Οι Λονδρέζοι με ματς λιγότερο πλησίασαν στο -2 από την 4η Αστον Βίλα κι απόλυτα δικαιολογημένα εξακολουθούν να ελπίζουν στην έξοδό τους στο Champions League.

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ (βασικός σε όλο το ματς ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος) μετέτρεψε το 1-1 στο «Γκούντισον Παρκ» με την Έβερτον σε 3-1. Οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν στο 52΄ με τον Μπέτο, έχασαν πέναλτι με τον ίδιο παίκτη στο 45΄.

Πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμενε κανείς, η Φούλαμ επικράτησε στην έδρα της με 3-0 της Μπράιτον, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε 11 λεπτά στο πρώτο μέρος.