Αθλητισμός|14.03.2024 00:45

Champions League: Πρόκριση στα πέναλτι για την Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Ίντερ - Πήρε το εισιτήριο και η Ντόρτμουντ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Ντόρτμουντ σφράγισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 3-2 στα πέναλτι της Ίντερ έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 2-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, ενώ οι Βεστφαλοί νίκησαν με 2-0 την Αϊντχόφεν και έκλεισαν θέση για την τελική οχτάδα μαζί με τις Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν Μονάχου, Παρί Σεν Ζερμέν, Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ και Μπαρτσελόνα. Η κλήρωση θα γίνει την Παρασκευή (15/3) στις 14.00 στη Νυόν.

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ίντερ 2-1 κ.ά., 3-2 πέν.

Η Ατλέτικο έχοντας και την ώθηση απ' τον κόσμο πίεσε την Ίντερ και κυνήγησε το γκολ. Όμως η ιταλική ομάδα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Στο 33' ο Ντι Μάρκο πέτυχε το 0-1 για τους Νερατζούρι αλλά η αντίδραση των Ροχιμπλάνκος ήταν άμεση καθώς στο 35' ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ίντερ διατήρησε το προβάδισμα για την πρόκριση -χάρη στη νίκη της με 1-0 στο πρώτο ματς- μέχρι το 86', οπότε ο Ντεπάι έδωσε φιλί ζωής στην Ατλέτικο. Ο Ολλανδός σκόραρε μέσα απ' την περιοχή και έγραψε το 2-1, σκορ με το οποίο το ζευγάρι οδηγήθηκε στην παράταση. Πάντως οι Μαδριλένοι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει το γκολ της πρόκρισης στο 90+3' με τον Ρικέλμε να χάνει ασύλληπτη ευκαιρία για το 3-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και στα πέναλτι χαμογέλασε η Ατλέτικο που επικράτησε με 3-2 στη διαδικασία με ήρωα τον Όμπλακ ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι. Η Ίντερ είχε για μοιραίο παίκτη στο φινάλε τον Λαουτάρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ στο τελευταίο πέναλτι.

• Λαουτάρο Μαρτίνες άουτ

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάβιτς, Βιτσέλ, Ερμόσο, Μολίνα (79' Μπάριος), Γιορέντε (98' Αθπιλικουέτα), Κόκε, Ντε Πολ (71' Κορέα), Λίνο (71' Ρικέλμε), Μοράτα (79' Ντεπάι), Γκριεζμάν (106 Σαούλ)

Ίντερ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (73' Ατσέρμπι), Ντάμφρις (73' Νταρμιάν), Μπαρέλα (84' Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν (111' Κλάασεν), Ντιμάρκο (84' Μπίσεκ), Τουράμ (103' Σάντσες), Λαουτάρο Μαρτίνες

Ντόρτμουντ - Αϊντχόφεν 2-0

Η Ντόρτμουντ άρχισε κάτι περισσότερο από ιδανικά το παιχνίδι με την Αϊντχόφεν καθώς μόλις στο 3' άνοιξε το σκορ. Ο Σάντσο έπιασε ένα θαυμάσιο συρτό σουτ έξω απ' την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτεροι και όχι μόνο κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα αλλά στο 90+5' διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 με τον Ρόις να σκοράρει σαν σε... προπόνηση σε τετ α τετ.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Τζαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Ότσκαν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν (70' Αντεγέμι), Μπραντ (58' Ενμέτσα), Σάντσο (76' Ρόις), Φίλκρουγκ

Αϊντχόφεν: Μπενίτες, Τέζε, Σχάουτεν, Μποσκάγλι, Ντεστ, Τιλ (46' Λοσάνο), Μάουρο Τζούνιορ (86' Μπαμπαντί), Φέρμαν (82' Πέπι), Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν