Αθλητισμός|14.03.2024 22:00

Euroleague: Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού - Πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας οι Ερυθρόλευκοι

Σε μια τρομερή «μάχη» μεταξύ δύο κορυφαίων ομάδων ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 71-65 και έκανε άλμα για το πλεονέκτημα έδρας στην Euroleague.

Σε μια «μάχη γιγάντων» στο κατάμεστο και εκρηκτικό ΣΕΦ οι Πειραιώτες πήραν μια κομβική νίκη και μαζί και το... μισό πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε ένα «σκληρό» παιχνίδι έφτασε στη μεγάλη επικράτηση και «έπιασε» το Τριφύλλι στη βαθμολογία της Euroleague (18-11 το ρεκόρ των δύο ομάδων). Μάλιστα, ο Ολυμπιακός, που έκανε... αντεπίθεση μετά το κακό ξεκίνημά του (-10 στο 10') παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έχει πλέον το «πάνω χέρι» για το αβαντάζ, καθώς έχει... διπλώσει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού στη regular season της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τα highlights

Δίχως αμφιβολία, ο Μόουζες Ράιτ ήταν ο απόλυτος MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός σε 15'33'' στο παρκέ έβαλε 19 πόντους (9/9 δίποντα) και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην γραμμή ψηλών του «τριφυλλιού». Παράλληλα, ο Άλεκ Πίτερς έδωσε 11 πόντους στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Τόμας Ουόκαπ να βοηθάει σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού (4 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα). Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην πολύτιμη νίκη παρά το γεγονός πως σούταραν με 26% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/23 3π.) και είχαν -11ρ. σε σύγκριση με τους αντιπάλους τους (29-40ρ.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Κέντρικ Ναν είχε 17 πόντους με 6/11 σουτ, αλλά μέτρησε και 7 λάθη. Γεγονός είναι πως τα λάθη κόστισαν στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία είχε... μισές ασίστ (9ασ./18λ.). Τα... έδωσε όλα ο Ντίνος Μήτογλου (11π., 16ρ. σε 34'40''), δεν βρήκε επιθετικό πλουραλισμό το Τριφύλλι.

H εξέλιξη του ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι, είχε πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση, έπαιξε καλύτερη άμυνα και βρέθηκε να προηγείται στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 7-17 από 7-9 που ήταν το σκορ στο 7'.

Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα καθώς ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε με ορμή στο παρκέ και πολύ γρήγορα ροκάνισε τη διαφορά καθώς μείωσε στον πόντο (18-19) στο 14'. Οι Πράσινοι κατόρθωσαν να πάρουν μια μικρή ανάσα φτάνοντας στο +5 (25-30). Οι Ερυθρόλευκοι όμως έκαναν την τελική αντεπίθεση και με ένα μίνι σερί 5-0 έκλεισαν το ημίχρονο στην ισοπαλία (33-33).

Ο Ολυμπιακός μπήκε... φουριόζος στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 7-0 βρέθηκε στο 40-33 και αργότερα στο 45-35, ακόμα και στο +11 (47-36) στη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Όμως οι Πράσινοι βρήκαν λύσεις στο φινάλε του δεκάλεπτου και μάζεψαν τη διαφορά στο -6 (48-42).

Με την ίδια φόρα μπήκε στο παρκέ και στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός, που μέσα σε δύο λεπτά μείωσε στον πόντο (50-49)! Το ντέρμπι παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού καθώς το Τριφύλλι βρέθηκε σε απόσταση ενός καλαθιά (61-59) στα 2'55'' πριν από το τέλος. Όμως στα κομβικά σημεία του ντέρμπι ο Ολυμπιακός είχε πιο καθαρό μυαλό, ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και καθάρισε το παιχνίδι φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική επικράτηση.

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 4, Ουίλιαμς-Γκος 7 (1), Ράιτ 19, Κέινααν 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5, Παπανικολάου 9 (2), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (1), Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 6

Παναθηναϊκός: Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8, Ναν 17 (4), Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 7 (2), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2), Μαντζούκας