Αθλητισμός|16.03.2024 19:30

Super League: Πέρασε απ' την Τρίπολη ο Βόλος κι έκανε σημαντικό βήμα στη μάχη για την παραμονή

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης πέτυχε ο Βόλος αρχίζοντας ιδανικά τα πλέι άουτ της Super League.

Σε ένα παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών μετά από απόφαση της ΔΕΑΒ, λόγω μη σύννομης λειτουργίας του συστήματος ηλεκτρονικής εποπτείας, η θεσσαλική ομάδα έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις ούτε και καλό ρυθμό και ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα. Στο δεύτερο 45λεπτο  ο Βόλος ήταν αποτελεσματικός και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε καθαρίζοντας το παιχνίδι σε διάστημα έξι λεπτών! Στο 63' ο Κόμπα έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τον Γραμματικάκη γράφοντας το 0-1, ενώ στο 69' ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Αστέρας Τρίπολης: Γραμματικάκης, Καστάνιο, Ατιένθα, Χουχούμης (75΄ Αλβαρες), Λύρατζης, Σουρλής (46΄ Γκρόζντανιτς), Αλάγκμπε, Μπαρτόλο (84΄ Σίτο), Κρεσπί, Παλάσιος (67΄ Ζουγλής), Κωστέας (75΄ Μάντζης).

Βόλος: Κόβατς, Αλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης (90 +7΄ Ασλανίδης), Λούνα, Γκλάβτσιτς, Ντε Καμπς, Μπερτόλιο (77΄ Τσοκάνης / 86΄ Τρουιγέ), Κόμπα, Μύγας, Γκαρσία (86΄ Μωραϊτης).