Αθλητισμός|17.03.2024 17:59

Κύπελλο Αγγλίας: Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Τσέλσι πέρασε στα ημιτελικά - Ασύλληπτο αυτογκόλ Ντισασί!

Άρχισε με... περίπατο, συνέχισε με καρδιοχτύπι και τελείωσε με πανηγυρισμούς και χαμόγελα. Η Τσέλσι αγχώθηκε αλλά επικράτησε με 4-2 της Λέστερ στο Στάμφορντ Μπριτζ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 13΄ με τον Κουκουρέγια, έχασε πέναλτι στο 26΄ με τον Στέρλινγκ (απέκρουσε ο Στόλαρτσικ) και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Πάλμερ στις καθυστερήσεις του 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως άλλαξαν τα δεδομένα. Σε μια ανύποπτη φάση στο 51' ο Ντισασί πέτυχε ένα... τρομερό αυτογκόλ για το 2-1 και το μομέντουμ άλλαξε. Η Λέστερ ισοφάρισε στο 62' με τον Μαβιντιντί. Τελικά η λύση για τους Λονδρέζους ήρθε στις καθυστερήσεις καθώς στο 92', μετά από εξαιρετικό «τακουνάκι» του -κορυφαίου- Κόουλ Πάλμερ, ο Τσουκουεμέκα έγραψε το 3-2 και στο 98' ο Μαντουέκε διαμόρφωσε το τελικό 4-2.