Αθλητισμός|27.03.2024 00:40

Η Ουκρανία με ανατροπή και η Πολωνία στα πέναλτι συμπλήρωσαν το παζλ των ομάδων του Euro - Οι όμιλοι της τελικής φάσης

Μετά τη Γεωργία που απέκλεισε την Ελλάδα στα πέναλτι, η Ουκρανία και η Πολωνία έκλεισαν θέση για την τελική φάση του Euro συμπληρώνοντας το παζλ των χωρών που θα βρεθούν στη Γερμανία.

H Ουκρανία έκανε και πάλι το... θαύμα της καθώς μετά την προ πέντε ημερών μεγάλη ανατροπή της στον ημιτελικό τη Βοσνία (νίκησε 2-1 με δύο γκολ στο 85' και το 88'), έφερε τα πάνω κάτω και στον μεγάλο τελικό με την Ισλανδία. Επικράτησε 2-1 και πάλι με ανατροπή και εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του Euro.

Στην ουδέτερη (λόγω πολέμου) «Tarczynski Arena» του Βρότσλαβ, οι Ισλανδοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με ένα πολύ ωραίο γκολ του Γκούντμουντσον στο 30' πήραν προβάδισμα στο σκορ. Οι Ουκρανοί είδαν το γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 39' να ακυρώνεται απ' το VAR αλλά δεν πτοήθηκαν.

Ο Τσιγκάνκοφ με καταπληκτική ενέργεια κι εκτέλεση στη γωνία έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 54' και στο 84' ο Μούντρικ με πολύ ωραίο σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βαλντίμαρσον κι έστειλε τους Ουκρανούς για τέταρτη φορά σε τελική φάση Euro.

Στον άλλο τελικό των πλέι οφ το εισιτήριο κρίθηκε στη... ρουλέτα των πέναλτι. Η Πολωνία και η Ουαλία δεν σκόραραν ούτε στα 90 λεπτά, ούτε και στην ημίωρη παράταση λύνοντας εν τέλει τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί οι Πολωνοί είχαν στο τέρμα τον σπεσιαλίστα Στσέζνι, ο οποίος απέκρουσε το τελευταίο και καθοριστικό χτύπημα των Ουαλών με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 5-4.