Αθλητισμός|30.03.2024 20:50

Bundesliga: Και πώς να χάσει το πρωτάθλημα η αήττητη Λεβερκούζεν - Νέα νίκη με ανατροπή στο φινάλε

Κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η απίθανη ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο αρνείται να χάσει ακόμα κι όταν βρίσκεται κατάφατσα με την ήττα.

Σε μία ημέρα που... μύριζε απώλεια βαθμών, ενδεχομένως και ήττα, η Λεβερκούζεν πραγματοποίησε ακόμα μία μεγάλη ανατροπή στην «Μπάι Αρένα» για την 27η αγωνιστική της Bundesliga. Διατήρησε σε 39 παιχνίδια το εντυπωσιακό αήττητό της σε όλες τις διοργανώσεις αυξάνοντας στους 13 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπάγερν που έχει ένα ματς λιγότερο.

Το γκολ του Μπάιερ στο 33΄ έβαλε τη Λεβερκούζεν σε θέση πίεσης καθώς μέχρι το 88' όλα έδειχναν ότι πλησιάζει η πρώτη ήττα. Κι όμως οι γηπεδούχοι επέμειναν και δικαιώθηκαν: ο Αντριχ στο 88΄ ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σικ ολοκλήρωσε την ανατροπή, σκοράροντας από κοντά. Η 11ετής κυριαρχία της Μπάγερν στην Bundesliga τελειώνει σε μερικές εβδομάδες.

Στα υπόλοιπα ματς, η Λειψία έμεινε στο 0-0 με τη Μάιντς και έχασε σημαντικούς βαθμούς, αλλά έστω και με την ισοπαλία θα ανέβει τέταρτη, αν η Ντόρτμουντ ηττηθεί στο Μόναχο. «Στραβοπάτημα» και για την Αϊντραχτ με την Ουνιόν (0-0 στη Φρανκφούρτη), ενώ η Φράιμπουργκ πέρασε με το εντυπωσιακό 3-0 από το Μενχενγκλάντμπαχ και ανέβηκε έβδομη. Η Βόλφσμπουργκ, τέλος, επικράτησε 2-0 στη Βρέμη της Βέρντερ, σε ματς με δύο αποβολές, και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στην κατηγορία.