Αθλητισμός|30.03.2024 22:59

Super League: Κόλλησαν στο μηδέν ο ΟΦΗ με τον Ατρόμητο - Η βαθμολογία των πλέι άουτ

Στο μηδέν κόλλησαν ο ΟΦΗ και ο Ατρόμητος για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο αλλά έμειναν στο 0-0.

• ΠΑΣ Γιάννινα 19

Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι αλλά ο Μαρκετζάνι νίκησε Ριέρα και Τοράλ, ενώ λίγο μετά το ημίωρο έχασε σπουδαία ευκαιρία και ο Ισέκα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους έχοντας και δοκάρι στο 40’ σε κεφαλιά του Βαλένσια.

Ο ΟΦΗ έστησε... νέα πολιορκία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Τοράλ νίκησε στον αέρα τον Λούκας Ασεβέδο αλλά δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι στο 49’. Το μακρινό φάουλ του Κούντε στο 55’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Χριστογεώργο ενώ η προσωπική ενέργεια του Έντερ Γκονζάλες στο 74’ ολοκληρώθηκε με άστοχο σουτ του 27χρονου Ισπανού μέσου.

Η είσοδος των Θεοδοσουλάκη και Φελίπε έδωσε πνοή στον ΟΦΗ που απείλησε με τον Έλληνα εξτρέμ στο 83’ και τον Βραζιλιάνο φορ στο 88’. Ωστόσο, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που στάθηκε άτυχος σε (ακόμα) δύο περιπτώσεις: αρχικά στο 85’ σε πλασέ του Βέργου που επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Χριστογεώργο, ο οποίος βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ. Κι από την εκτέλεσή του σε κεφαλιά του Ασεβέδο, με την μπάλα να βρίσκει (και πάλι) στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλη ευκαιρία, με τον Χριστογεώργο να πέφτει στα πόδια του Βέργου που ήταν έτοιμος να μπει με την μπάλα στα δίχτυα. Εν τέλει, το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Αμπάντα (79’ Θοράρινσον), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο (67’ Φελίπε), Γκαγέγκος, Μπάκου (67’ Αποστολάκης), Τοράλ (61’ Μπάκιτς), Ριέρα (79’ Θεοδοσουλάκης), Λέγια Ισέκα.

Ατρόμητος: Μαρκετζάνι, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (89’ Έρλινγκμαρκ), Γκονζάλες, Καμαρά, Βαλένσια (89’ Τζοβάρας), Αντζιέλσκι (61’ Βέργος), Βρακάς (72’ Ρομπάιγ).