Αθλητισμός|05.04.2024 09:25

Premier League: Η ανατροπή της χρονιάς από την Τσέλσι απέναντι στη Γιουνάιτεντ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις - Highlights

Έπειτα από ένα απίθανο παιχνίδι η Τσέλσι πραγματοποίησε μια επική ανατροπή και επικράτησε 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Χαρακτηρίστηκε το παιχνίδι της χρονιάς καθώς είχε σασπένς απ' την πρώτο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο με ανατροπή στην ανατροπή (το 2-0 έγινε 2-3 και στη συνέχεια 4-3!), δύο γκολ στο 100'+ και buzzer beater των Λονδρέζων που είχαν για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κόουλ Πάλμερ, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ της ανατροπής φτάνοντας σε ένα καταπληκτικό χατ-τρικ!

Τα γκολ του επικού αγώνα

Η Τσέλσι άρχισε ιδανικά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Γκάλαχερ στο 4' και πέναλτι του Πάλμερ στο 19'. Ωστόσο οι Κόκκινοι Διάβολοι παίζοντας σαν... δαιμονισμένοι στη συνέχεια έκαναν την ολική ανατροπή. Σε διάστημα πέντε λεπτών (34'-39') ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Γκαρνάτσο και τον Μπρούνο Φερνάντες, ενώ στο 67' και πάλι ο Γκαρνάτσο έγραψε το 2-3.

Όλα έδειχναν ότι η Γιουνάιτεντ θα έφευγε με μια μεγάλη νίκη απ' το Στάμφορντ Μπριτζ, όπου μετρούσε ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί επτά αγώνων. Όμως ο Πάλμερ δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Ο 21χρονος μεσοεπιθετικός στο 10ο λεπτό των καθυστερήσων ισοφάρισε σε 3-3 με εκτέλεση πέναλτι και στο 90+11' με δυνατό σουτ μέσα απ' την περιοχή κι αφού η μπάλα προσέκρουσε και στον ΜακΤόμινεϊ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Παρέμεινε στην κορυφή η Λίβερπουλ

Προηγουμένως, η Λίβερπουλ αγχώθηκε για λίγο αλλά επικράτησε με 3-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και παρέμεινε στην κορυφή της Premier League (+2 από την Άρσεναλ και +3 από τη Σίτι) οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «καρδιοχτύπησε» απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, ωστόσο, ο «νόμος του Άνφιλντ» λειτούργησε γι΄ άλλη μια φορά και ο σύλλογος του Μερσεϊσάιντ εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο!

Η 7η σερί νίκη της Λίβερπουλ απέναντι στις «λεπίδες» ήρθε με πάρα πολύ δύσκολο τρόπο. Η ομάδα του Κρις Γουάιλντερ δεν ξεχωρίζει ματς στην προσπάθεια που κάνει για να σωθεί. Στάθηκε τυχερή στο 58΄, καθώς ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μπράντλεϊ και μέχρι το 77' είχε το βαθμό στις αποσκευές της, ωστόσο, ο ΜακΆλιστερ με πραγματικό «δυναμίτη» έξω από την περιοχή «κάρφωσε» τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Γκρμπιτς και με αυτό το υπέροχο τέρμα «έγραψε» το 2-1 (οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 17΄ με τον Νούνιες).

Στο 90΄ ο Χάκπο, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, «κλείδωσε» την 21η νίκη της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα.

Αποτελέσματα - Σκόρερ

• Νιούκαστλ-Έβερτον 1-1 (15΄ Ισάκ - 88΄πεν. Κάλβερτ Λιούιν)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 3-1 (9΄ Γουντ, 19΄ Χάντσον Οντόι, 45+3΄ Γκιμπς Γουάιτ - 49΄ Ανταραμπιόγιο)
  • Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (79΄ Κλάιφερτ)
  • Μπέρνλι-Γουλβς 1-1 (37΄ Λάρσεν - 45+3΄ Νούρι)
  • Γουέστ Χαμ-Τότεναμ 1-1 (19΄ Ζουμά - 5΄ Τζόνσον)
  • Άρσεναλ-Λούτον 2-0 (24΄ Όντεγκααρντ, 44΄αυτ. Χασιόκα)
  • Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-0
  • Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 4-1 (11΄ Ρόδρι, 45+1΄, 62΄,69΄ Φόντεν - 20΄ Ντουράν)
  • Λίβερπουλ-Σέφιλντ Γιουν. 3-1 (17' Νούνιες, 77' ΜακΑλιστερ, 90' Χάκπο - 58' αυτ. Μπράντλεϊ
  • Τσέλσι-Μάντσεστερ Γ. 4-3 (4' Γκάλαχερ, 19' πεν, 90'+10 πεν, 90'+11 Πάλμερ - 34', 67' Γκαρνάτσο, 39' Φερνάντες)