Αθλητισμός|07.04.2024 20:45

Κατέκτησε το Λιγκ Καπ στο βόλεϊ ο Παναθηναϊκός για τρίτη σερί φορά! Τη νίκη ο ΠΑΟΚ, την κούπα το Τριφύλλι

Την τρίτη σερί κατάκτηση του Λιγκ Καπ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός καθώς μετά το 3-0 στο Παλατάκι επί του ΠΑΟΚ πήρε τα δυο πρώτα σετ στο Μετς και εξασφάλισε τον τίτλο προτού τελειώσει το παιχνίδι. Ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-3 σετ, όμως οι Πράσινοι είχαν ήδη «κλειδώσει» την κούπα.

Οι Πράσινοι στα δύο πρώτα σετ δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους, έμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους και πανηγύρισαν από νωρίς το τρόπαιο. Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι (2-3), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πρώτος το προβάδισμα των δύο πόντων (3-5). Αμέσως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει (5-5) και να φέρει πάλι σε ισορροπία το παιχνίδι (8-8). Στα μέσα του σετ με δύο πόντους των Ερνάντεζ και Πρωτοψάλτη ο Παναθηναϊκός πήγε στο +2 (15-13). Προς το τέλος οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, ενώ πήγαν τη διαφορά στο +4 (23-19). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ απάντησε και με σερί 4-0 χάλασε το σετ μπολ των γηπεδούχων (24-24). Τελικά, το σετ πήρε το Παναθηναϊκός με 29-27, για το 1-0.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός, χτίζοντας από την αρχή τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου (11-4). Κατά τη διάρκεια, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να τη φτάσει στους τρεις (17-14), ενώ αργότερα πήγε και στο -1 (19-18). Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» λίγο πριν το τέλος ισοφάρισαν (23-23), όμως δύο συνεχόμενα λάθη τους στοίχησαν την ισοφάριση. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια ακόμα κατάκτηση League Cup, παίρνοντας το σετ με 25-23.

Χωρίς άγχος ξεκίνησε στο τρίτο σετ το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή (0-2) και το κράτησε μέχρι το 18-19, αφού σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν (20-19). Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια «ανάσα» από το να ολοκληρώσει το παιχνίδι (25-24), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε την λύση και έκανε το 2-1, παίρνοντας το σετ με 24-26.

Με φόρα μπήκε και στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, που έπαιζε για το γόητρο. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καθ'όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ (5-10, 10-18) και έκαναν με άνεση το 2-2 (19-25).

Στο tie break οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (3-3), με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει λίγο αργότερα στο +3 (3-6) και να μένει σταθερά μπροστά (6-11). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και έτσι ο ΠΑΟΚ παρά την απώλεια του League Cup, πήρε τη νίκη γοήτρου απέναντι στον Παναθηναϊκό, κερδίζοντας στο τελευταίο σετ (11-15), για το τελικό 2-3.

Τα σετ: (29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15)