Αθλητισμός|21.04.2024 16:13

Ο Πανσερραϊκός νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή του στη Super League

Ο Πανσερραϊκός δήλωσε «παρών» και στο επόμενο πρωτάθλημα της Super League. Η μακεδονική ομάδα επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε των πλέι άουτ. Μάλιστα η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία σκαρφάλωσε και στην πρώτη θέση του μίνι πρωταθλήματος δείχνοντας πως μόνο τυχαία δεν είναι η σωτηρία.

Αντιθέτως, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν θα συνεχίσει στη μεγάλη κατηγορία καθώς προτού ακόμα παίξει, γνώριζε (από το βράδυ του Σαββάτου) πως υποβιβάστηκε οριστικά στη Super League 2. Παρ' όλα αυτά, ο Άγιαξ της Ηπείρου έπαιξε για την ιστορία του και το γόητρο προσπαθώντας να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στις Σέρρες.

• ΠΑΣ Γιάννινα 19

Στο 29' ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ του Τομάς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι. Ήταν το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Στο φινάλε του ημιχρόνου (45+2') ο Μπετανκόρ ανατράπηκε εντός περιοχής απ' τον Αθανασίου, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ουάρντα με το πέμπτο του τέρμα απ' τη στιγμή που αποκτήθηκε απ' τη σερραϊκή ομάδα.

Στο 65' ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του και ο Κόντε μείωσε σε 2-1 με το ένατο προσωπικό του γκολ στη σεζόν. Μέσα σε λίγα λεπτά ο ΠΑΣ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με τον Εραμούσπε. Ο Άλεξιτς απομάκρυνε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ αμέσως μετά και ο Γούλερι με υπερπροσπάθεια έδιωξε με σωτήρια επέμβαση.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας,  Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου (77' Στάικος), Τομάς (88' Ντανκερλούι), Ουάρντα, Άλεκσιτς (77' Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (65' Γούλερι).

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης (49' Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Κιάκος (46' Πανάγου), Τζίνο (59' Μπεγκαλά), Ριένστρα (46' Κύρκος), Καραχάλιος, Λέο Μπατίστ (72' Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε.