Αθλητισμός|26.04.2024 00:03

Premier League: Περίπατος της Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Μπράιτον

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει αποδείξει τα τελευταία χρόνια πως σπάνια αφήνει τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Δεν συγχωρεί τα λάθη των αντιπάλων και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα το απέδειξε για πολλοστή φορά. Δέχθηκε απλόχερα το δώρο της Έβερτον που νίκησε τη Λίβερπουλ (2-0) και το μετουσίωσε σε μια άνετη δική της επικράτηση επί της Μπράιτον.

Θεωρητικά το παιχνίδι στην έδρα των Γλάρων ήταν δύσκολο αλλά οι Πολίτες το μετέτρεψαν σε έναν υγιεινό περίπατο στον αγγλικό νότο. Ο Ντε Μπρόινε άνοιξε το σκορ στο 17' και ο Φόντεν με δύο γκολ στο 26' και το 34' διαμόρφωσαν το 0-3 του πρώτου 45λεπτου. Το πάρτι της Σίτι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άλβαρες να γράφει το 0-4 στο 62'.

Με αυτή τη νίκη η Σίτι προσπέρασε τη Λίβερπουλ κατά δύο βαθμούς και απέχει μόλις έναν απ' την προπορευόμενη Άρσεναλ έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο.