Αθλητισμός|06.04.2019 22:51

Bundesliga: Πεντάρα της Μπάγερν επί της Ντόρτμουντ!

Αλέξανδρος Λοθάνο

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ταξίδεψε στο Μόναχο ούσα πρωτοπόρος της Bundesliga, ευρισκόμενη στο +2 από την δεύτερη Μπάγερν. Δεν… μπήκε ποτέ, όμως, στο γήπεδο.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς ήταν το απόλυτο αφεντικό του ντέρμπι (;) κορυφής, διέλυσε την αντίπαλό της με 5-0 (4-0 στο ημίχρονο!) και ανέβηκε αυτή στην πρώτη θέση, με προβάδισμα ενός βαθμού, έξι αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή και ευτύχησαν να προηγηθούν 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, με γκολ δύο πρώην παικτών της Μπορούσια, Ματς Χούμελς (10’) και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (17’).

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης και, προτού οι μονομάχοι αποσυρθούν στα αποδυτήρια, η Μπάγερν σημείωσε ακόμα δύο γκολ (41’ Χάβι Μαρτίνεθ, 43’ Γκνάμπρι), με τον «Λέβα» να χτυπάει για δεύτερη φορά, ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση των 90.

Η βαθμολογία (σε 28 αγωνιστικές): Μπάγερν Μονάχου 64, Μπορούσια Ντόρτμουντ 63, Λειψία 55, Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 52.