Αθλητισμός|07.04.2019 06:17

Ηρακλής και Κηφισιά έκοψαν τη φόρα ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού

Κώστας Ασημακόπουλος

Ο Ηρακλής και ο ΑΟΠ Κηφισιάς έβαλαν δύσκολα στον ΠΑΟΚ και στον Παναθηναϊκό αντίστοιχα στους επαναληπτικούς προημιτελικούς της Volley League και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτους αγώνες που θα γίνουν την προσεχή Τρίτη. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός και ο Φοίνικας Σύρου προκρίθηκαν στους «4» και ήδη κάνουν τα πλάνα τους για τις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Στη Μίκρα έγινε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης όπου ο Ηρακλής με πολύ πάθος κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και να δώσει την ευκαιρία στους οπαδούς του για έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Ηρακλής έκανε δύο μεγάλες ανατροπές που του έδωσαν και τον αγώνα. Η πρώτη στο 17-14 του 1ου σετ και η δεύτερη στο 12-5 του 3ου σετ. Στην πρώτη περίπτωση με το μπλοκ προσπέρασε 18-17 και πήρε το σετ 27-25 με επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το άουτ του Κλαπβάικ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το 2ο σετ και προηγήθηκε και στο 3ο σετ με 12-5 αλλά από εκεί και πέρα ο Ηρακλής με μπλοκ και κορυφαίους τους Προύσαλη, Φέργκιουσον, Ποπόβ έκανε την ανατροπή. Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε και πλέον οι δύο ομάδες θα δώσουν τρίτο και τελευταίο αγώνα την προσεχή Τρίτη στις 17.00 στο PAOK Sports Arena. «Θα πεθαίναμε στο γήπεδο για αυτή τη νίκη. Τώρα ελπίζουμε για την υπέρβαση», είπε ο πασαδόρος του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης, ενώ ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Νικήτας Εφραιμίδης παραδέχτηκε τη δίκαιη νίκη του Ηρακλή.

Ανατροπή και η Κηφισιά

Στην Κηφισιά η τοπική ομάδα νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-2 σετ μετά από σκληρό και ανταγωνιστικό ματς και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες τη σειρά των τελικών.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5 αλλά η Κηφισιά με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Λάανε, Χαντ έκανε σερί 4-0 και πήρε τη νίκη.

Ξεμπέρδεψαν Ολυμπιακός και Φοίνικας

Στο Μετς ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη αντί του Αλεξίεφ βασικό νίκησε εύκολα την ΑΕΚ 3-0 σετ και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου ο οποίος παλικαρίσια νίκησε 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στη Βόχα και με νίκες 2-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Στα πλέι άουτ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε στην Κομοτηνή 3-1 σετ και έκανε το 2-0 στις νίκες. Χρειάζεται άλλη μία για να εξασφαλίσει την παραμονή του σε βάρος της Κομοτηνής.

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ
Πλέι οφ 1-8 - Β΄αγώνες
Σάββατο 6 Απριλίου (πρόκριση στις 2 νίκες)

Α.Ε.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (νίκες: 0-2) 0-3 (12-25, 20-25, 19-25)
Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. (νίκες: 1-1) 3-2 (25-15, 23-25, 28-26, 20-25, 15-12)
Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (νίκες: 0-2) 1-3 (18-25, 28-26, 21-25, 23-25)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - Π.Α.Ο.Κ. (νίκες: 0-1) 3-1 (27-25, 15-25, 25-23, 25-17)
Πλέι οφ 1-8 - Γ΄αγώνες
Τρίτη 9 Απριλίου 2019

Πανελληνίου Γ.Σ.  17.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς (νίκες: 1-1)
PAOK Sports Arena 17.00: Π.Α.Ο.Κ. - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 (νίκες: 1-1)
Πλέι άουτ - Β΄αγώνας
Σάβατο 6 Απριλίου (πρόκριση στις 3 νίκες)

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Μ.Γ.Σ. Εθνικός (0-2 νίκες) 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25)