Αθλητισμός|04.05.2024 20:22

Formula 1: Νικητής στο Sprint Race του Μαϊάμι ο Μαξ Φερστάπεν

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής του Sprint Race στο Μαϊάμι. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής έφτασε στην επικράτηση και πήρε τους οχτώ βαθμούς με τη Red Bull, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο πρώτο Sprint Race της σεζόν στην πίστα της Σανγκάης για το πρωτάθλημα της Formula 1.

Έπειτα από 19 γύρους στο Miami International Autodrome, ο Φερστάπεν απειλήθηκε μόνο για λίγο στην εκκίνηση από τον Σαρλ Λεκλέρκ. Στη συνέχεια όμως έγινε... αέρας και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Δεύτερος τερμάτισε ο Λεκλέρκ με Ferrari κρατώντας στην τρίτη θέση τον Σέρχιο Πέρες με τη Red Bull.

Τη βαθμολογούμενη οχτάδα συμπλήρωσαν οι Ρικιάρντο (RB), Σάινθ (Ferrari), Πιάστρι (McLaren), Χούλκενμπεργκ (Haas) και Τσουνόντα (RB).

Ο αγώνας πάντως άρχισε με τετραπλή καραμπόλα των Χάμιλτον, Αλόνσο, Στρολ και Νόρις. Μάλιστα ο Νόρις και ο Στρολ αναγκάστηκαν σε εγκατάλειψη.

Το βράδυ του Σαββάτου (4/5, 23.00 ώρα Ελλάδας) είναι προγραμματισμένες οι κατατακτήριες δοκιμές για τον αγώνα της Κυριακής (5/5, 23.00).

FerrariGP ΜαϊάμιΣέρχιο ΠέρεςΜαξ ΦερστάπενΝτάνιελ Ρικιάρντοειδήσεις τώραFormula 1Σαρλ ΛεκλέρκRed Bull