Αθλητισμός|27.07.2019 23:52

Euroleague: Τα φαβορί μπήκαν με άγριες διαθέσεις στα playoffs

Μενέλαος Σεβαστιάδης

Στην Μόσχα η ΤΣΣΚΑ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο από την Μπασκόνια που είχε... θράσος και ήταν κοντά στο σκορ, 44-40. Στην τρίτη περίοδο όμως, οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί από το τρίποντο, εκτόξευσαν την διαφορά στο 73-52 και εξασφάλισαν την πρώτη νίκη που ήρθε με σκορ 94-68 και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 19 πόντους και 5 ασίστ να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου.

Ιδια εξέλιξη είχε και ο αγώνας της Φενερμπαχτσέ με την Ζάλγκιρις. Οι Λιθουανοί άντεξαν στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 15-13 και στην συνέχεια η ομάδα του Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι, ανέβαζε σταθερά την διαφορά και έφτασε με άνεση στο 76-43  και το 1-0. Κάλινιτς με 16 πόντους και Γκούντοριτς με 13 οδήγησαν την Φενέρ.

Οι δεύτεροι αγώνες αυτών των δύο ζευγαριών θα γίνουν την Πέμπτη (18/4) στις ίδιες έδρες.