Αθλητισμός|17.04.2019 21:53

Euroleague: Πρώτο βήμα για την Εφές απέναντι στην Μπάρτσα (vids)

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στα playoffs της Euroleague η Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα επικράτησε 75-68 δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα της Μπαρτσελόνα και έκανε το πρώτο βήμα για το Final 4 στη Βιτόρια.

Η Εφές πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά μολονότι έκανε ό,τι μπορούσε προς το τέλος για να μεγαλώσει λίγο την αγωνία. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +11 (26-15) για τους γηπεδούχους που στο τέλος του ημιχρόνου άρχισαν να νιώθουν την απειλή των Μπλαουγκράνα καθώς η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (40-36).

Η Μπαρτσελόνα μείωσε προσωρινά στο ένα καλάθι αλλά η Εφές... πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +9 (58-49) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, εν μέρει το κατάφεραν, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κράτησε το προβάδισμα μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.