Αθλητισμός|23.04.2019 20:02

Volley League: Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους τελικούς και αποθεώθηκε στη Νέα Σμύρνη (vid)

Κώστας Ασημακόπουλος

Τρεις μέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου στην Ιεράπετρα ο ΠΑΟΚ πανηγυρίζει και την πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος Βόλεϊ Λιγκ για πέμπτη συνεχή χρονιά με στόχο να διεκδικήσει τον τέταρτο τίτλο πρωταθλήματος.

Στον τρίτο ημιτελικό που έγινε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κηφισιά 3-0 σετ και με συνολικές νίκες 3-0 προκρίθηκε στους τελικούς και θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού μεταξύ του Ολυμπιακού και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται 2-0 νίκες και απόψε στις 20.00 υπάρχει ο τρίτος ημιτελικός στη Σύρο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον τελικό του κυπέλλου κόντρα στον Ηρακλή και με τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια να είναι και πάλι κορυφαίος ο ΠΑΟΚ επικράτησε και στα τρία σετ παρότι η Κηφισιά αντιστάθηκε στο 2ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Μάλιστα στο 2ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 14-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 από διαδοχικά… πέναλτι και καλά σερβίς του Μουαγκουτούτια προηγήθηκε 17-14.

O ΠΑΟΚ με βασικό κεντρικό τον Τάσο Γάτση στη θέση του Γιάννη Τακουρίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς έκανε τρία μεγάλα σερί ανοίγοντας το σκορ στο 13-7. Ο Σαφράνοβιτς και ο Οκολιτς έπαιζαν χωρίς αντίπαλο, συντήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν εύκολα το σετ 25-16 με το χαμένο σερβίς του Λάανε.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά βελτίωσε την υποδοχή της και με τους Ρουμελιωτάκη, Λάανε σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 14-9. αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 προσπέραασε 17-14. Ο Δικέφαλος κράτησε και μεγάλωσε τη διαφορά και ο Μουαγκουτούτια έκανε το 25-17 για το 2-0.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Οκολιτς έκανε σερί 5-0 για το τελικό 25-20 που πανηγυρίστηκε από οπαδούς του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στη Νέα Σμύρνη.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 20-25) σε 70'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 9% άριστες), Ρεκ 2 (2/3 επ.), Χαντ 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Λάανε 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 13% άριστες), Λόπαρ 1 (1/4 επ.) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. - 10% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 13 (9/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 0% άριστες), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 64% υπ. - 28% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ).