Αθλητισμός|26.04.2019 21:20

Youth League: Τσέλσι και Πόρτο στον τελικό (vids+pics)

Αλέξανδρος Λοθάνο

Μπλε θα βαφτεί το φετινό Youth League, το Champions League Νέων που διοργανώνει η UEFA, με το φορμάτ του Φάιναλ Φορ στη Νιόν της Ελβετίας. Η Τσέλσι, η οποία έχει κατακτήσει δύο από τις πέντε διοργανώσεις που έχουν διεξαχθεί (2015 και 2016), θα αντιμετωπίσει στον τελικό (Δευτέρα 29/4, 19:00) την πρωτάρα Πόρτο.

Οι «Μπλε» του Λονδίνου επικράτησαν της κατόχου Μπαρτσελόνα με 6-5 στα πέναλτι, αφού το 90λεπτο (δεν υπάρχει παράταση) έληξε 2-2 (66’ ΜακΚόρμικ, 85’ Μπράουν – 20’, 69’ Φατί).

Η Τσέλσι πήρε ρεβάνς για την ήττα στον περυσινό τελικό (3-0) από μια Μπάρτσα που έχει και αυτή δύο τίτλους στην συλλογή της (2014 και 2018) και προηγήθηκε δύο φορές, με τους Αγγλους να ισοφαρίζουν και να στέλνουν το ματς στα πέναλτι, όπου ο Κροάτης τερματοφύλακας Κάρλο Ζίγκερ απέκρουσε το τελευταίο σουτ, του Χουάν Μιράντα.

Η αγγλική ομάδα θα βρει απέναντί της στον τελικό τους «Δράκους», οι οποίοι φτάνουν πρώτη φορά τόσο μακριά, έχοντας επικρατήσει άνετα στον έτερο ημιτελικό της Χόφενχαϊμ με 3-0 (39’ Μπαρό, 78’ Φάμπιο Σίλβα, 88’ Τιάγκο Μάτος).