Αθλητισμός|03.05.2019 21:45

Volley League: Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα τίτλου απέναντι στον ΠΑΟΚ

Κώστας Ασημακόπουλος

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Βόλεϊ Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε καλή μέρα τον Ολλανδό ακραίο Γερούν Ραουβέρντινκ και τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ.

Ρεβάνς στο Παλατάκι

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ και είχε σε κακή μέρα τον διαγώνιο του Νιλς Κλαπβαικ και τον ακραίο του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς. Με τον Ολυμπιακό επανήλθε μετά από 20 ημέρες και ο Τοντόρ Αλεξίεφ που βοήθησε επιθετικά.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Δευτέρα 6 Μαΐου στις 18.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

«Εχουμε δρόμο»

«Η σειρά έχει ακόμα πολύ δρόμο. Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό αλλά ακόμα δεν πετύχαμε τίποτα. Το 3-0 ήρθε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το σκορ», είπε ο Φερνάντο Μουνιόθ.

«Το ίδιο στο Παλατάκι»

Ο Γιούρι Φιλίποφ παραδέχτηκε: «Η διαφορά ήταν 2-3 πόντους σε όλα τα σετ και έγινε από τα δικά μας λάθη. Κάναμε 16 λάθη στα δύο πρώτα σετ και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Αυτή τη φορά κάναμε εμείς τα λάθη. Κοιτάμε μπροστά. Θα δούμε τι δε μας πήγε καλά, θα ηρεμήσουμε και θα προετοιμαστούμε για να δώσουμε την απάντηση μας την Δευτέρα. Η ατμόσφαιρα ήταν ωραία, το ίδιο περιμένουμε να γίνει και στο Παλατάκι και μακάρι να δούμε καλό βόλεϊ».

Τρία σετ copy paste

Και τα τρία σετ ήταν νόμιζε κανείς πως είναι βγαλμένα από copy paste. Μετά το 10-10 ο Ολυμπιακός έχτιζε διαφορές, ο ΠΑΟΚ πλησίαζε όμως σε απόσταση βολής στον 20ο πόντο αλλά εκεί έκανε εύκολα λάθη και ο Ολυμπιακός με πολλές λύσεις πήρε δίκαια τη νίκη.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-17, ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 μείωσε σε 22-21 αλλά ο Αλεξίεφ έκανε το 23-21 και στην επόμενη φάση κρίθηκε το σετ όταν ο ΠΑΟΚ είχε κόντρα επίθεση αλλά οι παίκτες του μπερδεύτηκαν στην πάσα και έγινε το 24-21. Το σετ έκλεισε 25-22 με κόντρα επίθεση του Ραουβέρντινκ.

Πέταξαν μπουγάτσες

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-17, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε 23-22 όμως το σετ τελείωσε 25-22 με τη νέα επίθεση του Ραουβέρντινκ και το νέο λάθος σε κρίσιμο σημείο από τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ. Στο τέλος του 2ου σετ ανεγκέφαλοι πέταξαν μπουγάτσα στον αγωνιστικό χώρο και το 3ο σετ καθυστέρησε να ξεκινήσει για μερικά λεπτά.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφτυγε 17-13, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 21-21. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ και επίθεση έκανε το 23-21 πανηγυρίζοντας έξαλλα ενώ το φινάλε ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό καθώς η αναμέτρηση τελείωσε με δύο άσσους του Σμιτ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μυλωνάκης.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-21) σε 85΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (5/6επ.), Ανδρεάδης 7 (4/6επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 16 (11/18επ., 1 άσσος, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/16επ., 1 μπλοκ, 21%υπ., 8%αρ.), Ραουβέρντινκ 13 (11/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 25%υπ., 19%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Χριστοφιδέλης (100%υπ.), Ζουπάνι 3 (3/4επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 17π. (14/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 11 (11/21επ., 62%επ., 46%αρ.), Ντίμα Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (7/9επ.), Κλαπβάικ 10 (10/28επ.), Σαφράνοβιτς 3 (1/7, 2 άσσοι, 32%υπ., 21%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 65%υπ., 60%αρ.), Μπούτος 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης Κωνσταντινίδης, Τερζής.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου, 18.00 (EΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (αν χρειαστεί)

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.