Αθλητισμός|14.05.2019 15:19

Σάκκαρη: Νίκησε την Παβλιτσένκοβα και πέρασε στη φάση των «32» της Ρώμης

Κώστας Ασημακόπουλος

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά Internazionali BNL d' Italia της Ρώμης.

Η ελληνίδα τενίστρια που είναι Νο 39 στη παγκόσμια κατάταξη νίκησε με 2-0 την Ρωσίδα Αναστασία Παβλιτσένκοβα Νο 35 στον Α΄ γύρο του τουρνουά της Ρώμης των 3,4 εκατομμυρίων ευρώ, που ανήκει στην κατηγορία Premier 5 της WTA.

Η Σάκκαρη έκανε μεστή εμφάνιση με λίγα λάθη και επιβλήθηκε 6-1, 7-5, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι έσβησε τα 6 από τα 7 μπρέικ πόιντ που είχε η αντίπαλος της. Πέτυχε 5 άσους και σημείωσε 5 δικά της μπρέικ.

Στο 1ο σετ μετά το 1-1 γκέιμ ήταν καταιγιστική κάνοντας το 6-1, ενώ στο 2ο σετ έκανε μεγάλη ανατροπή καθώς η Παβλιτσένκοβα προηγήθηκε 4-1. Η Σάκκαρη ισοφάρισε 4-4 και στο πιο  καθοριστικό μπρέικ έκανε το 6-5. Στο 12ο γκέιμ αν και βρέθηκε πίσω 15-30 επικράτησε 40-30 με τρεις συνεχόμενους πόντους και πήρε τη νίκη.

Υπενθυμίζεται πως στη Μαδρίτη η Σάκκαρη προερχόμενη από την κατάκτηση του τουρνουά στο Μαρόκο βγήκε από νωρίς έξω και έστρεψε το ενδιαφέρον της στη Ρώμη όπου είχε δύο αγώνες στα προκριματικά και μπήκε δυνατά στο ταμπλό των «32»

Επόμενη αντίπαλος της θα είναιτην Ανέτ Κονταβάιτ για μία θέση στις 16 καλύτερες τενίστριες στην «αιώνια πόλη».

Η 23χρονη Εσθονή Ανέτ Κονταβάιτ που είναι Νο14 στο ταμπλό της Ρώμης και Νο 16 στην παγκόσμια κατάταξη νίκησε 4-6, 6-4, 6-4 τη Μόνα Μπαρθέλ.

Η Σάκκαρη με την Κονταβάιτ έχει συναντηθεί άλλες 6 φορές και έχουν από 3 νίκες.