Αθλητισμός|18.05.2019 03:40

Μαρία Σάκκαρη: Η «λύκαινα της Ρώμης» κατασπάραξε και τη Μλαντένοβιτς! (vids)

Κώστας Ασημακόπουλος

Οι μαγικές στιγμές για το ελληνικό τένις συνεχίζονται και στη Ρώμη καθώς μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά προκρίθηκε και η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Μάστερς της Ρώμης.

Μετά από εκπληκτική εμφάνιση νίκησε με 2-1 σετ 5-7, 7-3, 6-0 την Γαλλίδα Μλαντένοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου στις 18.00 η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Πλισκόβα που είναι Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης και νωρίτερα νίκησε την Βικτόρια Αζαρένκα από την Λευκορωσία με 6-7 (5), 2-6, 2-6. Στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν Κίκι Μπέρτενς (Ολλανδία-Νο4) - Γιοχάνα Κόντα (Μ.Βρετανία-Νο42).

Με Ναδάλ πάλι ο Τσιτσιπάς

Υπενθυμίζεται πως στα ημιτελικά έχει προκριθεί και ο Στέφανος Τσιτσιπά και μάλιστα χωρίς αγώνα καθώς ο Ρότζερ Φέντερερ αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού στο πόδι. Ο Τσιτσιπάς στον ημιτελικό του Σαββάτου στις 15.30 θα αντιμετωπίσει τον Ραφαέλ Ναδάλ όπως και στον ημιτελικό της Μαδρίτης πριν από μία εβδομάδα όπου ο Ελληνας τενίστας πέτυχε μεγάλη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα, αλλά χαμένο σετ

Η Σάκκαρη μπήκε δυνατά στον αγώνα και με μπρέικ στο 2ο γκέιμ (40-15) αλλά και αξιοποίηση του σερβίς της πήρε προβάδισμα 3-0.

Η ελληνίδα τενίστρια κράτησε το μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 4-1 αλλά η Μλαντένοβιτς με μπρέικ στο 7ο γκέιμ μείωσε σε 4-3. Ακολούθησε νέο μπρέικ της Σάκκαρη για το 5-3 αλλά από εκεί και πέρα η Γαλλίδα με δύο μπρέικ στο 9ο και 11ο γκέιμ πήρε εντυπωσιακό σερί 4-0 γκέιμ που της έδωσε και το σετ με 7-5.

Αντεπίθεση διαρκείας από τα μέσα του 2ου σετ

Το 2ο σετ δεν ξεκίνησε για την Μαρία καθώς η έμπειρη Μλαντένοβιτς έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ κάνοντας το 2-1.

Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση της 23χρονης Ελληνίδας τενίστριας με δυνατά φόρχαντ και μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς που της έδωσε σερί 4-0 γκέιμ για το προβάδισμα με 5-2. Η Μλαντένοβιτς μείωσε σε 5-3 αλλά με τρεις σερί πόντους έκανε το 40-0 για το 6-3 και το 1-1 σετ.

Σαρωτική στο 3ο σετ

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν «άπαιχτη» στο 3ο σετ και το σκορ του 6-0 τα λέει όλα. Κάνοντας τρία σερί μπρέικ σε 1ο, 3ο και 5ο γκέιμ επικράτησε 6-0 και πήρε τη νίκη

Μάστερς Ρώμη

Προημιτελικά γυναικών - Παρασκευή 17 Μαΐου

Κόρτ Centrale:
Ναόμι Οσάκα (Ιαπωνία-Νο1) - Κίκι Μπέρτενς (Ολλανδία-Νο4) (άνευ αγώνα, αποχώρηση η Οσάκα)
20.30: Κριστίνα Μλαντένοβιτς (Γαλλία-Νο63) - Μαρία Σάκκαρη (Ελλάδα-Νο39) 1-2 (7-5, 3-7, 0-6)
Κορτ Grandstand:
Μαρκέτα Βοντρούσοβα (Τσεχία-Νο44) - Γιοχάνα Κόντα (Μ.Βρετανία-Νο42) 1-2 (3-6, 6-3, 1-6)
Κορτ Pietrangeli:
Βικτόρια Αζαρένκα (Λευκορωσία-Νο51) - Καρολίνα Πλίσκοβα (Τσεχία-Νο7) 1-2 (7-6 (5), 2-6, 2-6)