Αθλητισμός|07.06.2019 23:10

Με φοβερό γκολ του Γενηδουνιά ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο

Με φοβερή εμφάνιση στο πρώτο 8λεπτο και ένα γκολ... ποίημα από τον Ντίνο Γενηδουνιά 38 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε την ιταλική Προ Ρέκο και για δεύτερη συνεχή χρονιά και για 5η στην ιστορία του βρίσκεται στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών.

Τελικός με Φερεντσβάρος

Στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 8 Ιουνίου στις 21.30 στην Φρανκφούρτη ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ουγγρική Φερεντσβάρος που στον δεύτερο ημιτελικό νίκησε την ισπανική Μπαρτσελονένα 9-7. Η Φερντσβάρος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ.

Θέλει το τρίτο Τσάμπιονς Λιγκ

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο τον οποίο μάλιστα κέρδισε σε βάρος της Προ Ρέκο στον τελικό.

Το φάιναλ-8 γίνεται στη Φρανκφούρτη. Ο Ολυμπιακός το 2002 και το 2018 στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ενώ το 2001 και το 2016 ήταν φιναλίστ του τελικού.

Το φοβερό πρώτο 8λεπτο

Στο πρώτο 8λεπτο ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για τη νίκη και με 5/6 σουτ προηγήθηκε 5-3. Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου ο Ίβοβιτς ευστόχησε σε πέναλτι για να μειώσει σε 5-4. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Με δύο γκολ από τους Ομπράντοβιτς και Φουντούλη κράτησε προβάδισμα +3 (7-4).Η Προ Ρέκο με δύο γρήγορα γκολ από τους Μάντιτς και Ντι Φούλβιο ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Ολυμπιακός με φοβερή απόδοση και τρία γκολ από Ομπράντοβιτς, Γούνα και Μυλωνάκη έκανε το 11-8 και μπήκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο με τρία γκολ διαφορά.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Θοδωρής Βλάχος

Το γκολ... ποίημα

Το 4ο 8λεπτο ήταν δραματικό. Με γκολ των Μπούκιτς, Ίβοβιτς και Αϊκάρντι οι Ιταλοί έκαναν το 11-11 2.10 πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Γενηδουνιάς με φοβερό σουτ έκανε το 12-11 δίνοντας το έναυσμα για έξαλλα πανηγύρια των Ελλήνων.

Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 11-12

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 3-3, 2-3, 3-1

Προ Ρέκο: Ταμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Μπούκιτς 2, Ντόμπουντ 1, Βελότο, Αϊκάρντι 1, Ετσενίκε 1, Ριγκάρι, Φιλίποβιτς, Ίβοβιτς 3, Κέις, Μπίγιατς

Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Κάκαρης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Ζερδεβάς.