Αθλητισμός|13.06.2019 18:30

Τσιτσιπάς: Γνώρισε ήττα σοκ στην Ολλανδία από τον Χιλιανό Τζάρι (vids)

Το γρασίδι του Χερτόνγκεμπος δεν... σήκωσε τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Ελληνας τενίστας (Νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη) μπήκε με το... αριστερό στην περίοδο των τουρνουά στο χόρτο καθώς γνώρισε ήττα σοκ από το Νίκο Τζάρι (Νο 60) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Ο αγώνας για τον Β' γύρο στο τουρνουά στο Χερτογκενμπός «στράβωσε» από την αρχή καθώς ο Τζάρι μπήκε δυνατά και πήρε το 1ο σετ με 6-4. O Tζάρι έκανε μπρέικ μόλις στο 1ο γκέιμ του 1ου σετ και από τότε πήρε προβάδισμα.

Ο Έλληνας τενίστας απάντησε με 6-3 στο 2ο σετ κάνοντας μπρέικ στο 2ο γκέιμ.

Στο 3ο σετ ο Χιλιανός έδειξε μεγάλη αντοχή, έκανε λιγότερα λάθη και πίεσε στο σερβίς κατακτώντας τη νίκη με 6-4 και συνολικά 2-1 σετ..Καθοριστικό ήταν το 10ο γκέιμ με τον Χιλιανό να σπάει το σερβίς του Τσιτσιπά, να κάνει το 6-4 και να κατακτάει τον αγώνα.

Δείτε μία φοβερή φάση του αγώνα με τους δύο τενίστες να κάνουν βουτιές για να σώσουν τον πόντο στο 3ο γκέιμ του 3ου σετ: