Αθλητισμός|14.07.2019 22:42

Γουίμπλεντον: Μυθικός Τζόκοβιτς λύγισε τον Φέντερερ 3-2 στον τελικό της δεκαετίας!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετά από τιτανομαχία πέντε ωρών και δέκα λεπτών λύγισε τον Ρότζερ Φέντερερ και κατέκτησε τον τίτλο στο Γουίμπλεντον. Είναι η πέμπτη φορά καριέρα του που ο Τζόκοβιτς κατακτά τον τίτλο στο θρυλικό βρετανικό τουρνουά. Οι προηγούμενες ήταν το 2018, το 2015, το 2014 και το 2011. Το 2013 ο Τζόκοβιτς ηττήθηκε στον τελικό από τον Άντι Μάρεϊ.

Τρίτη ήττα του Φέντερερ από τον Σέρβο

Ο Ρότζερ Φέντερερ για τρίτη φορά μετά από το 2014 και το 2015 έχασε σε τελικό με τον Τζόκοβιτς ο οποίος εδραιώνεται στο Νο1, αφήνει τον Ναδάλ στο Νο2 και τον Φέντερερ στο Νο3. Ηταν μία συγκλονιστική αναμέτρηση μεταξύ των δύο κορυφαίων αντιπάλων και το βαρύτιμο τρόπαιο κρίθηκε με την υπεροχή του Σέρβου σε σερβίς και γουίνερ.

Μάχη από την αρχή

Στο 1ο σετ οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο Ρότζερ Φέντερερ προηγήθηκε 5-3 στο τάι μπρέικ αλλά ο Τζόκοβιτς με σερί 4-0 έκανε το 7-5 και πήρε το σετ. Στη συνέχεια ο Φέντερερ ήταν καταιγιστικός. Με τρία μπρέικ σέρβις στο 1ο στο 3ο και στο 7ο γκέιμ επικράτησε 6-1 και έκανε εύκολα το 1-1 σετ.

Ο Σέρβος των τάι μπρέικ

Ο Τζόκοβιτς ισορρόπησε στο 3ο σετ, όπως και στο 1ο σετ αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους και ο Σέρβος ξέφυγε με 5-1 κατακτώντας και το 3ο σετ στο τάι μπρέικ με 7-4.

Δεύτερη ισοφάριση

Η απάντηση του Φέντερερ ήρθε στο 4ο σετ όπου με δύο μπρέικ σερβίς στο 5ο και 7ο γκέιμ ξέφυγε 5-2. Ο Τζόκοβιτς με μπρέικ μείωσε 5-3 αλλά ο Ελβετός κράτησε το προβάδισμα και με 6-4 ισοφάρισε και έτσι πήγαμε στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ η μάχη κορυφώθηκε σε έναν από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών. Ο Τζόκοβιτς με μπρέικ στο 6ο γκέιμ ξέφυγε 4-2, αλλά ο Φέντερερ έδειξε τη μεγάλη του κλάση και με μπρέικ μείωσε 4-3 και αργότερα έχοντας το σερβίς του ισοφάρισε 4-4. Οι δύο κορυφαίοι τενίστες έδωσαν ρεσιτάλ.

Εχασε δύο ματς πόιντ ο Φέντερερ

Ο Φέντερερ στο 16ο γκέιμ του 5ου σετ και ενώ το σκορ ήταν 8-7 ο Φέντερερ έχασε δύο ματς πόιντ στο 40-15 και στο 40-30 αλλά ο Τζόκοβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει 8-8. Ο Φέντερερ είχε μπρέικ πόιντ και στο 13ο γκέιμ αλλά ο Τζόκοβιτς κράτησε το σερβίς του και με 12-12 φτάσαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τζόκοβιτς με περισσότερες δυνάμεις κατάφερε να επικρατήσει με 6-3 και να πάρει την ιστορική νίκη.

Εφαγε το χόρτο ο Τζόκοβιτς

Μετά το τέλος του αγώνα ο Νόβακ Τζόκοβιτς έφαγε μία τούφα από το χόρτο του Γουίμπλεντον...