Αθλητισμός|16.07.2019 12:02

Η Κούβα πλήρωσε τα σπασμένα για την ήττα της Εθνικής πόλο γυναικών από την Ισπανία

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανζού στη Νότιο Κορέα σημείωσε η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών, την Τρίτη (16/7).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 20-4 της αδύναμης Κούβας, στην οποία ξέσπασε μετά την ήττα από την Ισπανία (με 14-4 στην πρεμιέρα) )και πάει για την κατάκτηση της 2ης θέσης του Γ΄Ομίλου, καθώς είναι το φαβορί για τη νίκη και στον τρίτο αγώνα του, την Πέμπτη, κόντρα στο Καζακστάν.

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση επέβαλε άνετα τον ρυθμό της από το ξεκίνημα, προηγήθηκε 5-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και 11-3 στο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα ο Έλληνας τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του και  φτάσαμε στο τελικό 20-4.

Η Σταματοπούλου έπιασε πέναλτι της Καράσκο, ενώ πρώτη σκόρερ της Εθνικής μας ήταν η Αβραμίδου με 6 γκολ.

ΚΟΥΒΑ – ΕΛΛΑΔΑ 4-20

Οκτάλεπτα: 0-5, 3-6, 0-5, 1-4.

ΚΟΥΒΑ (Χόρχε Ντελ Βάλε): Ζουνζουνγκούει, Γκράου 1, Τσάβεζ, Γκονζάλεζ Τ., Καράσκο 2, Μπερνάλ, Πλασένσια, Γκονζάλεζ Αρ., Ντίας 1, Φριας, Σαντάνα, Ραμίρεζ, Ράμος.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Σταματοπούλου, Τσουκαλά 2, Μπενέκου 2, Ελευθεριάδου 2, Πάτρα, Αβραμίδου 6, Ασημάκη 1, Χυδηριώτη, Κώτσια, Νίνου 2, Πλευρίτου Ελ. 2, Ξενάκη 3, Κοτσιώνη.

Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Γ´ Ομίλου η Ισπανία επικράτησε του Καζακστάν με 18-6.

Ατυχος ο Κυνηγάκης

Άγγιξε το όνειρο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο ο Θανάσης Κυνηγάκης, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Ο κολυμβητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη, στον πρώτο τελικό Παγκοσμίου πρωταθλήματος της καριέρας του, στα 10 χλμ. Open Water, στο Ocean Park της Γεοσού (περίπου 130 χλμ. από την Γκουανκζού) τερμάτισε 13ος σε 1 ώρα 48 λεπτά και 15 δεύτερα, μένοντας για μόλις 10 δευτερόλεπτα εκτός της πρώτης δεκάδας που σφράγιζε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες την επόμενη χρονιά στο Τόκιο.