Αθλητισμός|04.08.2019 21:04

Εθνική Εφήβων: Βαριά ήττα από τη Σλοβενία και τέταρτη θέση στην Ευρώπη

Η Εθνική ομάδα πλήρωσε στα τελευταία δύο παιχνίδια το άναρχο μπάσκετ που έπαιξε, έχασε με κάτω τα χέρια από τη Σλοβενία (57-81) και τελικά κατετάγη τέταρτη στην Ευρώπη.

Ενα κακό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να φέρει την... καταστροφή. Η Εθνική Εφήβων για ένα ακόμα παιχνίδι, μετά τον ημιτελικό με την Ισπανία, «μπλόκαρε» για τα καλά στην πίεση των Σλοβένων και το 43-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου έγινε 46-67 μέσα σε 4 λεπτά (34’). Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και εν τέλει γνώρισαν την ήττα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε το τουρνουά του Βόλου στην τέταρτη θέση της κατάταξης, με τους Σλοβένους να είναι αυτοί που πήραν το χάλκινο μετάλλιο, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση της τριάδας Γκλας (20π), Νέμανιτς (17π) και Ντούσανιτς (18π) που... σκότωσε τα αμυντικά πλάνα της Εθνικής. Από πλευράς «γαλανόλευκης» οι 14 πόντοι του Νίκου Ρογκαβόπουλου δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Γεωργαλάς, Καλόγηρος 2, Ματσάγγος, Νικολαΐδης 6 (1/7 σουτ), Σωτηρίου 10 (3/10 σουτ), Κάδρας 4 (2/7 σουτ), Καράμπελας 8 (2/6 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κλωνάρας, Κουρτίδης 3, Ρογκαβόπουλος 14 (4/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταυρακούκας 8 (2), Τσάμης 2 (8 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μαρκοβίνοβιτς): Βρέτσκο 2, Νέμανιτς 17 (3), Πράλιακ, Σκούκα 1, Σταβροφ 5 (1), Ντούσανιτς 18 (8/12 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Γκλας 20 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Κμέτιτς, Μαλοβτσιτς 4, Πρέπελιτς 6 (14 ριμπάουντ), Σάμαρ 8 (3/17 σουτ, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμρέκαρ

Πηγή: sdna.gr