Αθλητισμός|24.08.2019 22:29

Ιστορικός θρίαμβος για την Εθνική βόλεϊ γυναικών με νίκη 3-0 της Γαλλίας

Μετά από 28 ολόκληρα χρόνια η Εθνική βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και μάλιστα απέναντι στην πανίσχυρη Γαλλία που χθες στην πρεμιέρα νίκησε 3-2 σετ την Βουλγαρία που έχει βλέψεις και για μετάλλιο.

Η ελληνική ομάδα μετά την ήττα από την Τουρκία στην πρεμιέρα με 3-0 (25-21, 25-18, 25-08) μεταμορφώθηκε σε υποδοχή και επίθεση και νίκησε 3-0 σετ την Γαλλία στον δεύτερο αγώνα για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και στον όμιλο που γίνεται στην Άγκυρα.

Η ελληνική ομάδα νίκησε σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για τρίτη φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά τις 29 Σεπτεμβρίου του 1991 στη Ραβένα όταν είχε νικήσει την Αλβανία 3-1 σετ.

Χριστοδούλου, Στράντζαλη κορυφαίες

Μεγαλη εμφάνιση έκαναν οι Χριστοδούλου, Στράντζαλη αλλά καμία από τις υπόλοιπες παίκτριες του Ναράνχο δεν υστέρησε. Μετά από αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό με τη νίκη της Γαλλίας επί της Βουλγαρίας με 3-2 σετ μπαίνουν οι βάσεις για πρόκριση στην Β΄φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Μίτσλιτς, Στόιτσα.