Αθλητισμός|26.08.2019 18:03

Σούπερ Αντετοκούνμπο και 2η νίκη για την Εθνική μας στο τουρνουά Atlas

Ο Γιάννης έκανε πάλι τα… δικά του και η Εθνική μπάσκετ, αν και σε μεγάλο μέρος του αγώνα δυσκολεύθηκε απέναντι στην σκληροτράχηλη Δομινικανή Δημοκρατία έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά Atlas με 87-75. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο υποχρέωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι τους φιλάθλους να υποκλιθούν στο πλούσιο ταλέντο του. Ο Greak Freak (τελείωσε το ματς με 26π.) ανταπέδωσε την αγάπη που του δείχνει ο κόσμος στην Κίνα από την πρώτη στιγμή που πάτησε το πόδι του εκεί, προσφέροντας πλούσιο θέαμα με τάπες, ασίστ, και καρφώματα στον αιφνιδιασμό.

Ο Σκουρτόπουλος επέλεξε στο βασικό σχήμα τους: Καλάθη, Παπανικολάου, Βασιλόπουλο, Αντετοκούνμπο και Μπουρούση. Ο Γιάννης από το ξεκίνημα ήταν ασυγκράτητος, πέτυχε από το πρώτο 10λεπτο 14 πόντους  έβγαλε εγωισμό,  (αρπάχτηκε κάποια στιγμή και με τον Ρόχας) και πάθος στο παιχνίδι του, όμως συνολικά η εικόνα της ομάδας δεν ήταν καλή. Απουσίασε (τουλάχιστον στο πρώτο 20λεπτο) η …σπιρτάδα στην άμυνα και η πίεση στην μπάλα.

Οι αλλαγές στους παίκτες όπως και γενικότερα οι αντιδράσεις των διεθνών μας ήταν αργές απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέβηκε στο παρκέ με ξεκάθαρη διάθεση να κερδίσει το παιχνίδι, παίζοντας με πείσμα και σε αρκετές περιπτώσεις σκληρά στην άμυνα. Στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου η «γαλανόλευκη» πήρε διαφορά 11 πόντων (36-25)  όμως το ημίχρονο βρήκε την Εθνική μας να προηγείται μόλις με 48-47. Ο Καλάθης τελείωσε το 20λεπτο μετρώντας 5 πόντους (με 5 ασίστ). Στην τρίτη περίοδο η Εθνική ξεκίνησε με τους: Καλάθη,  Παπανικολάου, Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο και Μπουρούση και έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να βάλει αρχές στο παιχνίδι της, να κλείσει διαδρόμους και να ελέγξει το αμυντικό ριμπάουντ.

Αυτό που δεν κατάφερε ήταν να περιορίσει την ευστοχία των αντιπάλων της από την γραμμή των 6,75 μ. με αποτέλεσμα ο Άγιος Δομίνικος να ακολουθεί (παρά τα ξεσπάσματα της Ελληνικής ομάδας) συνεχώς στο σκορ (70-69 στο 32'). Όταν η Εθνική μας άρχισε να πιέζει, τα μακρινά σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν και εύλογα η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των διεθνών μας που χωρίς να εντυπωσιάσουν έφτασαν σε μια ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75,

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5 (1), Καλάθης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπουρούσης 2, Παπαγιάννης 12 (5/5 δίποντα), Πρίντεζης 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παπανικολάου 3 (1/1 τρίποντο), Μάντζαρης 6 (2/2), Παπαπέτρου 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γ. Αντετοκούνμπο 26 (7/8 δίποντα, 12/14 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Θ. Αντετοκούνμπο 2.

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Πένα 3 (1), Μεντόζα 13 (3/8 τρίποντα), Λιζ 13 (2), Ρόχας 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σουέρο 2, Ντε Λεόν 2, Βάργκας 2, Ραμόν 3 (1), Σολάνο 5 (1), Ρόμπερτς 7, Γκαρσία 3, Μοντέρο 6 (1).

Δείτε το βίντεο του αγώνα:

Γιάννης ΑντετοκούνμποΜουντομπάσκετ 2019Εθνική μπάσκετΠαγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ FIBA