Αθλητισμός|31.08.2019 23:52

Bundesliga: Η Ουνιόν Βερολίνου έριξε την Ντόρτμουντ στο καναβάτσο

Αντώνης Τσακαλέας

Η Ντόρτμουντ πήγε στο Βερολίνο με στόχο το 3x3 και έφυγε με άδεια χέρια, καθώς η Ουνιόν επικράτησε με 3-1 γράφοντας ιστορία καθώς σημείωσε την πρώτη της νίκη στη μεγάλη κατηγορία.

Η Λειψία είναι πλέον η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο των νικών με το εντυπωσιακό πέρασμά της από την έδρα της Γκλάντμπαχ, με τον Τίμο Βέρνερ να πετυχαίνει χατ τρικ. Τρόμο πάντως προκάλεσε και η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον όμιλο του Champions LeagueΜπάγερν Μονάχου, η οποία βρέθηκε να χάνει από τη Μάιντς στο 6' (0-1) αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (2-1). Στο δεύτερο 45λεπτο ήταν καταιγιστική καθώς σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα σε ένα «χορταστικό» 6-1.