Αθλητισμός|03.09.2019 18:19

Μουντομπάσκετ 2019: Ηττα-μάθημα για την Εθνική από τη Βραζιλία

Ενα κακό παιχνίδι της Εθνικής μπάσκετ απέναντι σε ένα ψυχωμένο και κατάλληλα προετοιμασμένο αντίπαλο, βάζει τη Γαλανόλευκη σε περιπέτειες. Η Βραζιλία επικράτησε της Ελλάδας 79-78 που πλέον θέλει πάση θυσία νίκη απέναντι στη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (5/9). Καλύτερος παίκτης από την Εθνική, μακράν του δεύτερου, ήταν ο συγκλονιστικός Πρίντεζης. Ανίκητος από την πλευρά της Βραζιλίας ο εκπληκτικός Βαρεχάο...

Ανώμαλη προσγείωση

Η Εθνική μας απογειώθηκε στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ απέναντι στο Μαυροβούνιο, όμως η Βραζιλία την υποχρέωσε σε απότομη… προσγείωση. Η Γαλανόλευκη υπέστη ψυχρολουσία στο «Nanjing Youth Olympic Sports Park» καθώς αν και βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους διαφορά (23-40) τελικά ηττήθηκε στον... πόντο μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι.

Η υπόθεση της πρόκρισης για την Ελλάδα θα κριθεί στο ματς με τη Νέα Ζηλανδία. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που αποδείχθηκε καταστροφικό για την Εθνική μας και καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα καθώς παρά την υπεράνθρωπη προσπάθεια στο τέλος, η Ελλάδα δεν κατάφερε να αλλάξει τη μοίρα της.

Ο αιφνιδιασμός του Πέτροβιτς

Στην πρώτη 5άδα ξεκίνησε το γνωστό σχήμα με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Μπουρούση. Η Εθνική μας είχε ξεκάθαρη πρόθεση να πιέσει την μπάλα, να οδηγήσει σε λάθη τον αντίπαλο της ώστε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο. Ο Αλεξάντερ Πέτροβιτς αιφνιδίασε τοποθετώντας στο πρώτο 10λεπτο τον κοντύτερο Άλεξ Γκαρσία πάνω στον Αντετοκούνμπο, με σαφή πρόθεση να σταματήσει την γρήγορη ντρίπλα, ενώ όσες φορές ο «Greek Freak» επιχειρούσε να τον ποστάρει «κατέφθαναν» οι βοήθειες των ψηλών της Βραζιλίας.

Η είσοδος των Πρίντεζη –Σλούκα άλλαξε τη ροή

Το παιχνίδι των παικτών του Θ. Σκουρτόπουλου στα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκε από στατικότητα στην επίθεση. Η είσοδος των Σλούκα, Πρίντεζη δυο λεπτά πριν το τέλος του 10λεπτου ωστόσο άλλαξε την ροή του ματς. Η «σελεσάο» με μια άμυνα ζώνης με προσαρμογές στη δεύτερη περίοδο δυσκόλεψε την δράση του Αντετοκούνμπο, όμως οι Βραζιλιάνοι δεν κατάφεραν να βρουν το «αντίδοτο» για να ανακόψουν την «ορμή» του Πρίντεζη, που ευστοχούσε με κάθε τρόπο. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 14 συνεχόμενους πόντους (με 3/3 τρίποντα) «τρελαίνοντας» τους προσωπικούς του αντιπάλους.

Η διαφορά και το come back της Βραζιλίας

Ο Πρίντεζης έδωσε το «σύνθημα» (26-19 στο 13') κι ο Νικ Καλάθης ακολούθησε παίρνοντας αμέσως μετά τη σκυτάλη στο σκοράρισμα (11 π. με 3 /4 τρίποντα από το 15') εκτοξεύοντας έτσι τη διαφορά για την ομάδα μας στο +17 (40-23 στο 17'). Εξαιρετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κι ο Σλούκας που μπορεί να μην πέτυχε καλάθι όμως «έγραψε» γρήγορα έξι ασίστ στην στατιστική του παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Το ημίχρονο βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με 40-30 έχοντας ποσοστό ευστοχίας 54% στο τρίποντο και 100% στις βολές. Σε εκείνο το σημείο οι Έλληνες διεθνείς έκαναν το λάθος να πιστέψουν πώς όλα είχαν κριθεί.

Άγχος, νευρικότητα, αστοχία

Οι παίκτες του Αλεξάντερ Πέτροβιτς έβγαλαν αντίδραση , εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση της Εθνικής μας στην άμυνα, έτρεξαν ένα σερί 13-0(40-36) ενώ λίγο αργότερα πέτυχαν την ολική ανατροπή (45-44). Την ίδια στιγμή η Γαλανόλευκη έδειχνε να πελαγοδρομεί σε επίθεση και άμυνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρχαν στιγμές που η Ελλάδα έμοιαζε έτοιμη να «πνιγεί» από άγχος.

Οι διεθνείς μας δεν είχαν καθαρό μυαλό, διακατέχονταν από νευρικότητα που έφερε αστοχία. Η Βραζιλία στο 30' ( 56-53) είχε το προβάδισμα και το momentum. Η έλλειψη σκληράδας στην άμυνα ήταν ένα στοιχείο που στέρησε από την Εθνική μας τη δυνατότητα να ελέγξει το παιχνίδι. Η Βραζιλία διατήρησε την ψυχραιμία της μετά την ισοφάριση του Παπαπέτρου (62-62). Στο 38' το σκορ ήταν 76-71 κι όλα έδειχναν να έχουν χαθεί για την Ελλάδα.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό: Ένα κλέψιμο του Αντετοκούνμπο κι ένα αντιαθλητικό στον Παπανικολάου βοήθησε την ελληνική ομάδα να μειώσει (76-73 ) και στη συνέχεια να ισοφαρίσει (76-76 , 34'' πριν από το τέλος) με τρίποντο του Πρίντεζη. Μόλις 2'' πριν από το φινάλε κι ενώ το σκορ ήταν 79-76, ο Λουζάντα έκανε το λάθος να κάνει φάουλ στον Σλούκα ενώ επιχείρησε μακρινό σουτ για τρεις πόντους. Ο διεθνής γκαρντ της Φενερμπαχτσέ ευστόχησε στις δύο πρώτες όμως αστόχησε στην τρίτη με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει με 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28'35''), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).

Εθνική ΒραζιλίαςΠαγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ FIBAΜουντομπάσκετ 2019μπάσκετΕθνική μπάσκετΕθνική ομάδα