Αθλητισμός|03.09.2019 23:31

Μουντομπάσκετ 2019: Το τελευταίο λεπτό του... θρίλερ της Εθνικής με τη Βραζιλία (vid)

Παιχνίδι - θρίλερ έγινε στην Κίνα με την Εθνική μπάσκετ να γυρίζει από την... κόλαση με αντίπαλο τη Βραζιλία αλλά να μην καταφέρνει τελικά να ολοκληρώσει την ανατροπή, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 79-78. Ιδίως το τελευταίο λεπτό είχε μεγάλο σασπένς...

Στα 50'' πριν από το φινάλε κι ενώ το σκορ ήταν 76-71 ο Παπανικολάου κατάφερε να κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ από τον Λουζ. Με τις βολές του έμπειρου φόργουορντ, αλλά και την τρίποντη «βόμβα» του Πρίντεζη η «γαλανόλευκη» κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76. Ο Βαρεχάο έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τη Βραζιλία με 78-76. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να εκδηλώσει καλή επίθεση, κάνοντας λάθος, με τον Μπαρμπόσα να μετρά 1/2 βολές για το 79-76 μόλις 4,2'' για το τέλος.

Ωστόσο ο Σλούκας, με μια πανέξυπνη κίνηση κατάφερε να κερδίσει φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο πολύ πίσω από τη γραμμή του κέντρου, από τον Λονζάνα, με 2,1'' για το τέλος του αγώνα. Όμως ευστόχησε στις δύο από τις τρεις βολές, με την Εθνική τελικά να γνωρίζει την ήττα με 79-78.