Αθλητισμός|11.09.2019 21:12

Παναθηναϊκός: Εξαιρετική εμφάνιση με μαέστρο τον Ράις

Γρήγορο και εντυπωσιακό μπάσκετ έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό με το Περιστέρι. Οι «πράσινοι» με μαέστρο τον Ράις και επιθετικό πλουραλισμό κυρίως από Τόμας, Ουάιλι και Φριντέτ επικράτησαν 111-91.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε τις επιθετικές αρετές της και ήταν εντυπωσιακή στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό «Ανδρ. Παπανδρέου». Είναι χαρακτηριστικό πως στο φινάλε του α' ημιχρόνου οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν πετύχει πάνω από 64 πόντους (51-64 στο 20ό λεπτό), με τους Ράις και Φριντέτ να... εκτελούν με κάθε τρόπο την άμυνα της ομάδας του Ηλία Ζούρου.

Επιθετικά το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να ξεπεράσει τους 100 πόντους στο 36ο λεπτό του αγώνα. Οι «πράσινοι» με 3'21'' να απομένουν για το τέλος του αγώνα έφτασαν τους 101 πόντους, έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (101-85), ενώ τελικά το ματς έκλεισε στο 111-91.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ράις που πέτυχε 21 πόντους, ενώ 24 «έγραψε» ο Τόμας. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Ουάιλι, Φριντέτ, ενώ πανέτοιμος δείχνει πλέον και ο Νίκος Παππάς.

Περιστέρι: Μπλέικ 17 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 8 (2), Σαλούστρος 6, Τόλα 4, Γόντικας, Μόρισον 5, Χάτσερ 6 (1), Γκρέι 24 (4), Μόουζες 14 (2).

Παναθηναϊκός: Τόμας 24 (3), Ράις 21 (4), Ουάιλι 16, Φριντέτ 15 (1), Μπράουν 9 (1), Τζόνσον 8 (2), Παππάς 8 (1), Μήτογλου 5 (1), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 2, Μπέντιλ, Περσίδης.