Αθλητισμός|12.09.2019 23:40

Μουντομπάσκετ 2019: Η μαχητική Σερβία «βύθισε» κι άλλο την Team USA

Ενός …κακού μύρια έπονται για την Team USA, που μέσα σε διάστημα 48 ωρών γνώρισε τη 2η ήττα της (μετά το αρχικό σοκ από τη Γαλλία) στο Μουντομπάσκετ αυτήν την φορά από την αποφασισμένη Σερβία (με 94-89) στον πρώτο αγώνα της ημέρας για τις θέσεις 5-8, «βυθίζοντας» στην απογοήτευση τους fan της ομάδας του Γκρεγκ Πόποβιτς.

Η Σερβία ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο. Επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της «αιχμαλωτίζοντας» τον αντίπαλο της όπως αποδεικνύει και η μεγάλη διαφορά με την οποία προηγήθηκε (33-12), δείχνοντας έτσι αποφασισμένη να βάλει γρήγορα τις βάσεις για τη νίκη. Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς αντέδρασαν και από τα μέσα της β΄ περιόδου άρχισαν σταδιακά να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά, καταφέρνοντας να μειώσουν στους 4 πόντους (44-40).

Το μεγάλο «όπλο» της Σερβίας στο παιχνίδι ήταν η δημιουργία (είχε φτάσει ήδη τις 20 ασίστ από το 3ο 10λεπτο), όπως και τα καλά ποσοστά της από τα 6.75μ. Η Team USA άρχισε να γίνεται απειλητική από τη στιγμή που κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ, γεγονός που της έδωσε την ευκαιρία να ανεβάσει ταχύτητα και να τρέξει σε ανοικτό γήπεδο. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τη Σερβία να προηγείται με διαφορά μόλις τριών πόντων (71-68).

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου η Αμερική έμεινε για τρία λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ με τρίποντο του Λούτσιτς (στο 34΄) η διαφορά πήγε πάλι στο +10 (78-68). Η Σερβία διαχειρίστηκε στο τέλος με σωστό τρόπο το προβάδισμά της (παρά την αντεπίθεση με εύστοχα τρίποντα του αντιπάλου της στο τέλος) για να φτάσει έτσι σε μια σπουδαία νίκη, αφήνοντας την πολυδιαφημισμένη Team USA στα κρύα του… λουτρού. Μεγάλο παιχνίδι για τους νικητές έκανε ο Μπογκντάνοβιτς, που σταμάτησε στους 28 πόντους με 7/14 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89

ΣΕΡΒΙΑ: Μπογκντάνοβιτς 28 (7), Γιόκιτς 9 (1), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 15 (1), Μιλουτίνοφ 7, Μπιέλιτσα 8 (1), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ: Μπαρνς 22 (2), Χάρις 4, Μίντλετον 16 (2), Τέρνερ 10 (1), Ουόκερ 18 (3), Μπράουν 4 (1), Λόπεζ 2, Μίτσελ 9, Πλάμλι 2, Ουάιτ 2.