Αθλητισμός|12.09.2019 23:32

Μουντομπάσκετ 2019: Χρούμπαν και Σατοράνσκι «υπέγραψαν» τη νίκη της Τσεχίας

Η Τσεχία απέδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι ότι φέτος «κέρδισε» με το σπαθί της την παρουσία τους στην πρώτη 8άδα του Μουντομπάσκετ. Η ομάδα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ ξεπέρασε και το εμπόδιο της Πολωνίας (94-84) στο δεύτερο ματς της ημέρας για τους αγώνες κατάταξης 5-8.

Καταπληκτικό παιχνίδι για τους νικητές έκανε ο Βόιτσεχ Χρούμπαν, που σημείωσε double double, με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. Φοβερός ήταν κι ο Σατοράνσκι, που έκανε επίσης double double, με 22 πόντους και 12 ασίστ. Από κοντά κι ο Μπόχατσικ, με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Η Τσεχία κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα επιβάλλοντας τον ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό το πέτυχε γιατί κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (είχε 21 έναντι μόλις 8 της Πολωνίας στο 20λεπτο), αλλά και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Η Τσεχία τελείωσε το ημίχρονο έχοντας 67% από τα 6.75μ. (8/12 τρίποντα) και 47% στα δίποντα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Πολωνία να ασκεί ασφυκτική πίεση στην περιφέρεια, αποτρέποντας ελεύθερα μακρινά σουτ. Η τετράδα των Βαζίνσκι, Σλότερ, Κούλιγκ, Πονίτκα έκανε πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι, με την ομάδα του Μάικ Τέιλορ να ισοφαρίζει στο 30' σε 63-63. Η τέταρτη περίοδος ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, την Πολωνία να προσπαθεί να διατηρήσει σε υψηλό επίπεδο την προσπάθεια στην άμυνα, αλλά ατύχησε, γιατί βρήκε απέναντί της την καταπληκτική τριάδα των Χρούμπαν, Σατοράνσκι και Μπόχατσικ.

Η Τσεχία θα αντιμετωπίσει στην «μάχη» για την 5η θέση τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-63, 84-94

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σελ 9 (3), Κούλιγκ 12, Πονίτκα 11 (2), Σλότερ 12, Βαζίνσκι 22 (3), Μπαλτσερόβσκι, Κρουζέτσκι 4, Κόζαρεκ 3 (1), Σοκολόβσκι 2. Χριτσάνιουκ 9 (3).

ΤΣΕΧΙΑ: Άουντα 1, Χρούμπαν 24 (4), Πέτερκα 9, Πούρμπλα 5, Σατοράνσκι 22 (2), Μπάλβιν 9, Μπόχατσικ 21 (5), Κριζ, Πάλιζα, Πέτερκα 9 (1), Σίρινα 3 (1).