Αθλητισμός|13.09.2019 14:43

Μουντομπάσκετ 2019: Ο Σέρχιο Γιουλ έστειλε την Ισπανία στον τελικό (vid)

Έσπασαν καρδιές… στον πρώτο ημιτελικό της 14ης ημέρας του Μουντομπάσκετ στην Κίνα με την Ισπανία να πανηγυρίζει στο τέλος(μετά από δυο παρατάσεις),μια μεγάλη νίκη σε ένα παιχνίδι-διαφήμιση του μπάσκετ(με 95-88)απέναντι στην εξαιρετική Αυστραλία που τις δίνει το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο άνθρωπος που έβγαλε την Ισπανία από το αδιέξοδο δίνοντας της το… φιλί της ζωής με δυο εύστοχα τρίποντα στο τέλος ήταν ο καταπληκτικός Σέρχιο Γιούλ. Ο παίκτης της Ρεάλ ήταν καθοριστικός στην 2η παράταση, τα δικά του σουτ έκριναν την νίκη, όμως σπουδαία απόδοση σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχε Μαρκ Γκασόλ που τελείωσε το ματς με 33 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αυστραλία προηγήθηκε με 37-32 έχοντας για πρώτο σκόρερ(ποιον άλλον;) τον Πάτι Μιλς ο οποίος μετά από ένα σχετικά κακό πρώτο 10άλεπτο σταδιακά άρχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι. Το στοιχείο που βοήθησε την ομάδα του Αντρέι Λειμάνις να πάρει ένα μικρό προβάδισμα ήταν το εξαιρετικό ποσοστό (10/16 προσπάθειες με 63% ευστοχίας) στα δίποντα. Η Ισπανία στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου έδειξε αδυναμία στην άμυνα καθώς δεν κατάφερε να κλείσει διαδρόμους.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Αυστραλία επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της  παίρνοντας διαφορά 11 πόντων (50-39 στο 25΄). Ήταν η στιγμή που ο Σέρτζιο Σκαριόλο ζήτησε τάιμ άουτ. Οι εντολές που έδωσε στους  παίκτες του ήταν να σταματήσουν να εκτελούν σε επιθέσεις κάτω των 10-12 δευτερολέπτων και να έχουν μεγαλύτερη υπομονή. Η Ισπανία συνήλθε και μείωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου στου 4 πόντους (55-51) όμως συνέχισε να έχει μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοση της.

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Η Ισπανία πέρασε μπροστά στο σκορ με βολές του Γκασόλ (71-70 μόλις 8΄΄ πριν το τέλος) μετά από φάουλ που κέρδισε από τον Μπόγκουτ. Στην επόμενη φάση ο Μιλς επιχείρησε διείσδυση, κέρδισε φάουλ , ευστόχησε στην μια από τις δυο βολές με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να μάχονται «σώμα με σώμα» με τον Γκασόλ να στέλνει με εύστοχες βολές το ματς στην 2η παράταση (80-80). Τα δυο εύστοχα τρίποντα του Γιουλ στην συνέχεια "γονάτισαν" στο τέλος την πολύ καλή Αυστραλία. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο με αυτά τα δυο σουτ του Γιουλ "έτρεξαν" ένα σερί 10-2 στο ξεκίνημα της 2ης παράτασης για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη(95-88).

Τα δεκάλεπτα:22-21,32-37,51-55, 71-71 (κ.δ.), 80-80 (α΄παρ.), 95-88

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κλαβέρ 9, Ερναγκόμεθ Γ., Γιούλ 17(2), Ρίμπας 7(1), Ρούμπιο 19(1), Φερνάντεζ 2, Γκασόλ 33(3), Ερναγκόμεθ Χ. 8(2), Οριόλα

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μπόγκουτ 12, Ντελαβεντόβα 6(2), Λάντεϊλ 3(1), Μιλς 34(7), Μπέινς 6(1), Γκρίκ 2, Γκάουλντινγκ 5(1), Κέι 12, Ίνγκλις 4.

Δείτε την 2η τρίποντη βόμβα του Γιουλ στο τέλος

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ FIBAΜουντομπάσκετ 2019Εθνική ΙσπανίαςΕθνική Αυστραλίας