Αθλητισμός|18.09.2019 00:57

Champions League: Η Νάπολι λύγισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λίβερπουλ (vids)

Παναγιώτης Γκαμπράνης

Το παγκόσμιο πάρτι για όλους τους φιλάθλους του ποδοσφαίρου, η μεγάλη γιορτή του Champions League, άρχισε με ήττα για την κάτοχο του τίτλου, Λίβερπουλ! Οι ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ ηττήθηκαν με 2-0 στο «καυτό» Σαν Πάολο από τη Νάπολι με πέναλτι του Μέρτενς στο 82', αλλά και γκολ του Γιορέντε (από τραγικό λάθος της άμυνας) στο 92'. Έτσι, με το «καλημέρα» οι «κόκκινοι» θα πρέπει να κυνηγήσουν τους Ιταλούς, που απέκτησαν προβάδισμα, αλλά και τη Ζάλτσμπουργκ, που διέλυσε με το απίστευτο 6-2 την Γκενκ!

Στο παιχνίδι αυτό έλαμψε το άστρο του 19χρονου Νορβηγού Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ, γιου του παλιού ποδοσφαιριστή της Μάντσεστερ Σίτι, που έγινε ο τρίτος νεότερος παίκτης που κάνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στο Champions League και μάλιστα σε ένα ημίχρονο, πίσω από τον Ραούλ και τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Μεγάλο παιχνίδι, αλλά χωρίς γκολ έγινε στο Ντόρμουντ, όπου η Μπορούσια έμεινε στο 0-0 με την Μπαρτσελόνα. Οι Γερμανοί έχασαν πέναλτι με τον Ρόις, που νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Μπραντ. Τεράστια νίκη πήρε στο Λονδίνο η Βαλένθια με 1-0 κόντρα στην Τσέλσι, που έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Άγιαξ, που επιβλήθηκε 3-0 της Λιλ στο Άμστερνταμ, ενώ η Λειψία πέρασε νικηφόρα από τη Λισαβόνα, επικρατώντας 2-1 της Μπενφίκα. Η αυλαία άνοιξε με τις ισοπαλίες (1-1) της Ιντερ με τη Σλάβια Πράγας και της Λιόν με τη Ζενίτ.