Αθλητισμός|22.11.2018 22:58

Euroleague: Θριαμβευτική επικράτηση του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ

Μενέλαος Σεβαστιάδης

Ιδανικά ολοκληρώθηκε για τον Ολυμπιακό η«διαβολοβδομάδα» της Euroleague, αφού μετά τη νίκη του μέσα στο Μόναχο, τώρα ήταν η ώρα να λυγίσει και τη Ρεάλ. Το 88-83 στο ΣΕΦ ήταν υπόθεση των «κοντών», με τον εντυπωσιακό αρχηγό Βασίλη Σπανούλη να σέρνει τον χορό και τους Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και Γιάνις Στρέλνιεκς να προσφέρουν πολλά για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα που έφερε το ρεκόρ του Ολυμπιακού στο 5-4 και κυρίως έδειξε ότι βρίσκει ρυθμό και αποδίδει σύμφωνα με όσα επιθυμεί ο Ντέιβιντ Μπλατ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού άρχισε το ματς με την ψηλή πεντάδα, όπως το συνηθίζει, με τον Γκος και τέσσερις ψηλούς, με δυάρι τον Τίμα, αλλά το 2-7 στο 2'30'' του έδειξε δυσλειτουργίες και έριξε άρον άρον στο παρκέ τον Σπανούλη. Ο αρχηγός δεν κρατιόταν.

Το πρώτο σερί του Ολυμπιακού ήταν 11-0, μετατρέποντας το σκορ σε 13-7, όμως πέραν του σκορ είχε βρει ρυθμό και ταχύτητα. Το δεκάλεπτο έληξε με 29-22, με τον Σπανούλη να ηγείται, τον Γκος να σιγοντάρει, αλλά την ομαδική λειτουργία του Ολυμπιακού να έχει παρασύρει τη Ρεάλ σε βιαστικό παιχνίδι και πολλά λάθη.

Η πρώτη διψήφια για τον Ολυμπιακό ήταν το 32-22 στο 10'30'' και για το επόμενο τετράλεπτο υπήρξε το μοναδικό «νεκρό» διάστημα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Η Ρεάλ βρήκε ελεύθερα σουτ, ο Κάρολ τα έβαλε, ισοφάρισε σε 32-32 και ο Ολυμπιακός ξανάβαλε μπρος τις μηχανές. Το 48-36 στο 17' ήταν έργο... κοντών, με Σπανούλη και Γκος να σκοράρουν ακατάπαυστα και στο 52-41 του ημιχρόνου να έχουν σκοράρει τους 32 πόντους, από 16 έκαστος.

Το να βάζεις εσκεμμένα, βέβαια, μια ομάδα στο στιλ της,  εμπεριέχει κινδύνους και η Ρεάλ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τον επιθετικό της ρυθμό. Ο Κάρολ ήταν ασταμάτητος στα μακρινά σουτ, η Ρεάλ έφτασε στο 23' το εντυπωσιακό 11/22 τρίποντα και η Ρεάλ ξαναμπήκε με συνοπτικές διαδικασίες στο παιχνίδι, τρέχοντας σερί 11-3 και μειώνοντας σε 55-52.

Οι Ισπανοί, ταυτόχρονα, είχαν βελτιώσει πολύ την άμυνά τους, στέλνοντας προς το... σκιάχτρο Ταβάρες τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και το 63-63 στο 29' έφερνε το ματς σε νέα αφετηρία, με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 65-65. Ηταν η ώρα ενός ακόμα περιφερειακού του Ολυμπιακού να δώσει τις λύσεις. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς πήρε πρωτοβουλίες και έβαλε πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 71-65 κρατώντας άποντη τη Ρεάλ για 3'30''. Η άμυνα παρέμενε σε διάρκεια σε υψηλό επίπεδο και με ισορροπία στο παιχνίδι του μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός κράτησε το πολύτιμο αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς - Γκος 23(2), Σπανούλης 20(5), Τίμα, Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 15(2), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12(1).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9(2), Φερνάντες 12(3), Καμπάτσο 14(1), Ρέγιες 2, Κάρολ 16(4), Ταβάρες 7, Ντεκ 7(1), Πρέπελιτς 3(1), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5(1).