Αθλητισμός|29.09.2019 11:16

Παγκόσμιο στίβου: Παπαμιχαήλ και Μακρή επιβίωσαν στο «survivor» των 50χλμ βάδην

Ηρωική προσπάθεια και πλασαρίσματα μεταξύ των κορυφαίων κατάφεραν ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ και η Αγγελική Μακρή στον εξοντωτικό αγώνα των 50χλμ βάδην που έγινε τα ξημερώματα της Κυριακής στους άδειους και ζεστούς δρόμους στη Ντόχα του Κατάρ στο πλαίσιο του 17ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Όπως και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στο μαραθώνιο γυναικών (πήρε την 29η θέση) έτσι και ο Παπαμιχαήλ με τη Μακρή συνάντησαν αντίξοες συνθήκες με υψηλά ποσοστά υγρασίας και πολύ ζέστη. Ο αγώνας ξεκίνησε ένα λεπτό πριν τα μεσάνυχτα και ολοκληρώθηκε στις 4 τα ξημερώματα.

Δεν άντεξαν 18 βαδιστές

Ο Παπαμιχαήλ στην 4η συμμετοχή του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κατάφερε να τερματίσει στην 17η θέση με χρόνο 4.22.39 σε έναν αγώνα όπου ξεκίνησαν 46 βαδιστές και κατάφεραν να τερματίσουν μόνο οι 28. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατάφερε να αντέξει τις δύσκολες συνθήκες του αγώνα και να αντέξει μέχρι τη γραμμή του τερματισμού.

Εγραψαν ιστορία Ιάπωνας και Πορτογάλος

Ο Ιάπωνας Γιουσούκ Σουζούκι έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος Ιάπωνας βαδιστής που πήρε χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος και τερμάτισε σε 4ώρες 04.20.

Δεύτερος ήταν ο Πορτογάλος Γιόαν Βιέρα με 4.04.59, που στα 43 του χρόνια έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής, που κατακτά μετάλλιο στη διοργάνωση σε όλα τα αγωνίσματα και τρίτος ο Καναδός Έβαν Νουνφ με 4.05.02. Ο κορυφαίος φέτος στον κόσμο και νικητής του 2017 Γιόχαν Ντινίζ (Γαλλία) δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα όπως και ο πρωταθλητής του 2015 και ολυμπιονίκης του 2016 Ματέγ Τοτ (Σλοβακία).

Η Αγγελική από την Πάτρα

Φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Αγγελική Μακρή, που έδειξε να μην επηρεάζεται από την έλλειψη εμπειρίας σε ανάλογη διοργάνωση και με δυνάμεις πείσμα έφτασε 14η στη γραμμή του τερματισμού σε 4ώρες 54.09. Η πατρινιά πρωταθλήτρια από την αρχή του αγώνα έδειχνε να μπορεί να κρατηθεί στην πρώτη 16άδα και τελικά τα κατάφερε. Στον αγώνα των γυναικών εκίνησαν 24 γυναίκες εκ των οποίων τερμάτισαν οι 17. Νικήτρια αναδείχθηκε Κινέζα Ρουί Λιάνγκ, με 4.23.26 ακολούθησε η συμπατριώτισσα της Μαοκπύο Λι με 4.26.40 και η Ιταλίδα Ελεονόρα Τσιόρτσι με 4.29.13.