Αθλητισμός|29.09.2019 13:43

Σπάρταθλον: Υπερ μαραθωνοδρόμοι από την Ουγγαρία πάτησαν στα βήματα του Φειδιππίδη

Υπέρ δρομείς από την Ουγγαρία κατάφεραν να γράψουν ιστορία στον αγώνα του 37ου «Σπάρταθλον» που συγκαταλέγεται μεταξύ των πιο δύσκολων και απαιτητικών αγώνων του πλανήτη και αναβιώνει τα βήματα του Φειδιππίδη. Ο Αθηναίος δρομέας μεγάλων αποστάσεων το 490 π.Χ., πριν από τη μάχη του Μαραθώνα, εστάλη από τους Αθηναίους στη Σπάρτη για να ζητήσει βοήθεια στον πόλεμο που διεξήγαγαν οι πρώτοι με τους Πέρσες. Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο, ο Φειδιππίδης έφτασε στη Σπάρτη μια μέρα μετά την αναχώρησή του από την Αθήνα.

400 δρομείς από 50 χώρες

Στον εφετινό αγώνα συμμετείχαν 400 δρομείς από 50 χώρες από όλα τα σημεία του πλανήτη, μεταξύ αυτών 60 Έλληνες Οι δρομείς ξεκίνησαν την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου στις 07.00 το πρωί κάτω από τον ιερό βράχο της Ακρόπολης, στο θέατρο Ηρώδου του Αττικού και είχαν 36 ώρες χρονικό περιθώριο τερματισμού στα 246,6χλμ..

Συγκίνηση στον τερματισμό

Ετσι λοιπόν και εφέτος οι δρομείς έτρεξαν ακατάπαυστα για μία ημέρα και περισσότερο. Νικητής του 37ου «Σπάρταθλου» αναδείχτηκε ο Τάμας Μποντίς από την Ουγγαρία που κάλυψε τα 246,8 χιλιόμετρα και έπιασε πρώτος το άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη σε χρόνο 23:29:32. Την δεύτερη θέση κατέκτησε επίσης Ούγγρος. Πρόκειται για τον Ζότλαν Τσέκσεϊ που τερμάτισε σε χρόνο 24:17:08, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Τσέχος Μπρούνερ Ράντεκ που είναι γνωστός από προηγούμενες διοργανώσεις με χρόνο 24:26:29.

Πρωτιά από την Ουγγαρία και στις γυναίκες

Πρωτιά από την Ουγγαρία είχαμε και στις γυναίκες όπου την πρώτη θέση πήρε η Σουζάνα Μάρας με χρόνο 27:16:00 (8η στη γενική ανδρών – γυναικών), την δεύτερη θέση πήρε η Ιρίνα Μασάνοβα από τη Ρωσία με χρόνο 28:18:00 (13η στη γενική) και την τρίτη η Σλοβένα Νατάσα Ρόμπνικ (17η στη γενική) με χρόνο 29:15:39.

Πρώτος Ελληνας ο Τάσιος

Σπουδαίες εμφανίσεις έκαναν και εφέτος οι Έλληνες δρομείς. Ο Γιώργος Τάσιος τερμάτiσε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης (1ος στην κατάταξη των Ελλήνων δρομέων) με χρόνο 26:33:00 και ο Παύλος Μαυρογιάννης 9ος στην γενική κατάταξη, με χρόνο 28:01:00 (2ος στην κατάταξη των Ελλήνων δρομέων). Την πρώτη δεκάδα -με πολύ μικρή διαφορά - στη γενική κατάταξη, συμπλήρωσε ο Δημήτρης Μπαλλιάν (3Ος στην κατάταξη των Ελλήνων δρομέων) με χρόνο 28:03:00.

Οι αεροπόροι της RAF

Ο αγώνας «Σπάρταθλον» ξεκίνησε το 1982 όταν πέντε αξιωματικοί της βρετανικής αεροπορίας (RAF), οι οποίοι παράλληλα ήταν δρομείς μεγάλων αποστάσεων, ταξίδεψαν στην Ελλάδα, με επικεφαλής το σμήναρχο Τζον Φόντεν (John Foden) που είχε την αρχική ιδέα. Σκοπός τους ήταν να εξακριβώσουν κατά πόσον ήταν δυνατό να καλύψουν τα 250 χιλιόμετρα που κάλυψε ο Φειδιππίδης .Σχεδίασαν τη διαδρομή και ξεκίνησαν στις 8 Οκτωβρίου 1982. Τρεις από αυτούς κατάφεραν να τερματίσουν. Ήταν κατά σειρά: Τζον Σκόλτενς: 34ωρ:30, Τζον Φόντεν: 37:37, Τζον Μακάρθι: 39 ώρες.