Αθλητισμός|29.09.2019 21:10

Ο Αρης νικητής στην παράταση στο «θρίλερ» του Αλεξάνδρειου με τον ΠΑΟΚ (vid)

Θοδωρής Φελάνης

Ο Άρης πανηγύρισε παρουσία 5.000 φιλάθλων του στο Αλεξάνδρειο την πρώτη νίκη τής σεζόν απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση (85-82) και κράτησε το ενδιαφέρον του κόσμου αμείωτο ως το τέλος.

Οι «κίτρινοι» παρά το γεγονός πως βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 38-24 (στο 16') και 61-68 (στο 38') είδαν τον ΠΑΟΚ στο τέλος να στέλνει το ματς στην 5αλεπτη παράταση (70-70 κ.δ.) διεκδικώντας με αξιώσεις την νίκη που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες χάρις την εύστοχη βολή του Μποχωρίδη (ήταν αυστηρό το φάουλ με το οποίο χρεώθηκε σε εκείνη την φάση ο Τσόχλας κι ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για αυτή την απόφαση) μόλις 2'' πριν από το τέλος.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά από 2,5 ώρες εξαιτίας μιας βλάβης του ηλεκτρονικού πίνακα. Κι όλα αυτά σε ένα γήπεδο… καμίνι με την θερμοκρασία να σκαρφαλώνει στα ύψη αφού εκτός των άλλων βλάβη είχε και το κλιματιστικό του γηπέδου!

Μεγάλο παιχνίδι για τους νικητές έκανε ο Λευτέρης Μποχωρίδης που τελείωσε το ματς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Ντραγκίσεβιτς (17π.) και Γκετσεβίτσιους(13π.).

Τρομερή εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ έκανε ο Άνταμ Σμιθ ο οποίος στο τέλος πήγε να πάρει το παιχνίδι μόνος του. Ο Αμερικανός πέτυχε 28 πόντους, ενώ 17 πόντους με 8 ριμπάουντ είχε ο Μαργαρίτης.

Η αστοχία του Άρη από τα 6.75μ. στο ξεκίνημα του αγώνα (είχε  0/7 τρίποντα) έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο προκειμένου να εκμεταλλευτεί τα κενά που δημιουργούνταν στην άμυνα. O Βαγγέλης Μαργαρίτης που μπήκε στην 5άδα στο τέλος του πρώτου 10άλεπτου βοήθησε με την εμπειρία του τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι (ευστόχησε σε δυο συνεχόμενα τρίποντα) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά στο σκορ (12-16).

Το δεύτερο 10άλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Άρη που αντέδρασε, βελτίωσε την άμυνα του, έδωσε (από επιλογή) μακρινά σουτ στους Αμερικανούς του ΠΑΟΚ (Λιούις, Γουίγκινς και Σμιθ) οι οποίοι  αποδείχθηκαν τραγικά άστοχοι. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ημίχρονο με 2/14 τρίποντα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έχασε την ηρεμία και την ισορροπία της με αποτέλεσμα ο Άρης να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας(38-24).

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε δυναμικά (52-48) αφού προηγουμένως κατάφερε να κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ (Ουίγκινς και Μπεστ βοήθησαν πολύ σε αυτό τον τομέα), ενώ καθοριστική αποδείχθηκε και η επιλογή του Απόλλωνα Τσόχλα(έδωσε μάχες στην άμυνα και ευστόχησε σε κρίσιμα σουτ) στο τέλος του τρίτου 10αλεπτου.

Το σχήμα του ΠΑΟΚ με Τσόχλα, Σχίζα, Μαργαρίτη, Μπεστ και Νόουλς λειτούργησε ιδανικά (59-59), με τον Άρη από τα μέσα της 4ης περιόδου να δίνει την εικόνα κουρασμένης ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι 15'' πριν το τέλος με εύστοχη προσπάθεια του Σμιθ μείωσαν ξανά στον πόντο (68-67).

Ο Γκετσεβίτσιους με δυο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 70-67 με τον Σμιθ να ισοφαρίζει (70-70) μόλις 14'' πριν από το τέλος στέλνοντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Άρη στο τέλος να αποδεικνύεται περισσότερο τυχερός κερδίζοντας  ένα αμφισβητούμενο φάουλ 2,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (82-82).

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70 (κ.α), 85-82 (παρ.).

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 6 ( 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 24 (2 τριπ. 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τάλτον 3(1 τριπ., 6 ασίστ), Μόρις 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 17 (7/8 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13 (2), Γκάγκιτς 3.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 8 , Γουίγκινς 8 (9 ριμπάουντ), Λιούις 6 , Σμιθ 28 (7/10 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 7 (1), Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ , Νόουλς 8 (8 ριμπάουντ).