Αθλητισμός|30.09.2019 01:09

Παγκόσμιο στίβου: Η Φρέιζερ Πράις η γρηγορότερη γυναίκα στον πλανήτη

Εντυπωσιακή είναι η επιστροφή της Τζαμαϊκανής Σίλι Αν Φρέιζερ Πράις στην ενεργό δράση. Μετά την εγκυμοσύνη της επέστρεψε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα και αγκαλιά με το μωρό της πανηγύρισε την πρώτη θέση στα 100μ. και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 10.71 που είναι και η κορυφαία επίδοση στον κόσμο για το 2019.

Με 10.83 η Ντίνα Άσερ Σμιθ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η επίδοση της είναι εθνικό ρεκόρ Βρετανίας.

Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Μαρί Χοσέ Τα Λου από την Ακτή Ελεφαντοστού. Δυσάρεστη έκπληξη η παρουσία της Ελέιν Τόμπσον που ήταν χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο ντε Τζανέιρο αλλά με 10.93 πήρε την 4η θέση και έμεινε εκτός βάθρου.

7. Τεάνα Ντάνιελς (ΗΠΑ) 11.19
    Ντάφνι Σκίπερς (Ολλανδία) (DNS - δεν αγωνίστηκε)

Ο μόνος που διατήρησε τον τίτλο του

Ο Αμερικανός Κρίστιαν Τέιλορ με 17.92μ. κατέκτησε την πρώτη θέση στο τριπλούν και διατήρησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή για τρίτη συνεχή διοργάνωση ενώ ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής και το 2011 Συνολικά στη Ντόχα κατέκτησε το 4ο χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ

1. Κρίστιαν Τέιλορ (ΗΠΑ) 17.92μ.
  2. Γουίλ Κλέι (ΗΠΑ) 17.74μ.
  3. Χιούγκουες Φαμπρίτσε Ζάνγκο (Μπουρκίνα Φάσο) 17.66μ.
  4. Πέντρο Πάμπλο Πικάρντο (Πορτογαλία) 17.62μ.
  5. Κρίστιαν Νάπολες (Κούβα) 17.38μ.
  6. Ντόναλντ Σκοτ (ΗΠΑ) 17.17μ.
  7. Αλέξις Κοπέλο (Αζερμπαϊτζάν) 17.10μ.
  8. Γιορτνάν Αλεχάντρο Ντίαζ Φορτούν (Κούβα) 17.06μ.
  9. Ρουιτίνγκ Γου (Κίνα) 16.97μ.
  10. Γιαοκίνγκ Φανγκ (Κίνα) 16.65μ.
  11. Νεκάτι Ερ (Τουρκία) 16.34μ.
  12. Αλμίρ Ντος Σάντος (Βραζιλία) 15.01μ.

Πρωτιά με παγκόσμιο ρεκόρ

Η μεικτή ομάδα 4Χ400 μ. των ΗΠΑ αναδείχθηκε νικήτρια με 3.09.34, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ, στο νέο αυτό αγώνισμα. Η Άλισον Φίλιξ ήταν το πρόσωπο του αγωνίσματος, αφού κατέκτησε το 17 μετάλλιο της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και το 12ο χρυσό. οι τετράδες από την Τζαμάικα και το Μπαχρέιν ακολούθησαν με 3.11.78 και 3.11.82, αντίστοιχα.