Αθλητισμός|03.10.2019 11:37

Παγκόσμιο στίβου: Ο απολογισμός των Ελλήνων - Πρόγραμμα και live streaming της 7ης μέρας

Με την παρουσία του Κώστα Δουβαλίδη και της Χρυσούλας Αναγνωστοπούλου ολοκληρώθηκαν οι ελληνικές παρουσίες στο 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα, και έτσι τις τέσσερις ημέρες που απομένουν δεν θα έχουμε άλλη ελληνική συμμετοχή. Ωστόσο έχουμε μπροστά μας πολλούς και σημαντικούς τελικούς.

Η ελληνική αποστολή ολοκλήρωσε την παρουσία της με τις 9 αθλήτριες και τους 7 αθλητές. Απολογισμός είναι το χάλκινο μετάλλιο της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ (4.85 μ.), που είναι το 22ο της Ελλάδας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Είχαμε, επίσης, την παρουσία της Νικόλ Κυριακοπούλου στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος, η οποία με  4,50 μ. κατατάχθηκε στην 13η θέση.

Ο Μίλτος Τεντόγλου πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό μήκους σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά στον τελικό ήταν μακριά από τις δυνατότητές του και με 7,79 μ. πήρε τη 10η θέση.

Στις ταχύτητες, ο Κώστας Δουβαλίδης έφτασε στον ημιτελικό των 200 μ. με 13.54, ενώ στον προημιτελικό έκανε 13.43, σημειώνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Στις μεγάλες αποστάσεις και μέσα σε πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες (36-39 βαθμούς θερμοκρασία, υγρασία 74% και νυχτερινούς αγώνες χωρίς κόσμο) όλες οι ελληνικές συμμετοχές πέτυχαν τον στόχο τους. Συγκεκριμένα, η Γκλόρια Πριβιλέτζιο στο μαραθώνιο γυναικών (29η - 2.58.43), οι Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (17η - 4.22.39), Αγγελική Μακρή (14η - 4.22.39 ) στα 50 χλμ. βάδην και η Αντιγόντη Ντρισμπιώτη (22η - 1.38.56) στα 20 χλμ. βάδην.

Στις υπόλοιπες παρουσίες, ο Κώστας Φιλιππίδης με το 5,70 μ. άγγιξε την πρόκριση στον τελικό του επί κοντώ και στις λεπτομέρειες δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να πλασαριστεί στη 13η θέση. Στη 15η θέση κατατάχθηκε ο Εμμανουήλ Καραλής με 5,60 μ.

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, που κλήθηκε στη διοργάνωση τρεις ημέρες πριν από την έναρξή της, δεν πέρασε στον τελικό της δισκοβολίας, αλλά έκανε ατομικό ρεκόρ με 59,91 μ. και πήρε τη 15η θέση. Η Σταματία Σκαρβέλη με 69,65 μ. στη σφυροβολία πήρε τη 17η θέση.

Άτυχος ήταν ο Μιχάλης Αναστασάκης, καθώς με βολή 75,07 μ. πήρε τη 13η θέση στα προκριματικά της σφυροβολίας, ενώ ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στο ίδιο αγώνισμα και στο ντεμπούτο του σε μεγάλη διοργάνωση με 72,96 μ. πήρε την 23η θέση.

Στα 400 μ. η Ειρήνη Βασιλείου, με χρόνο 52.31, κατέλαβε την 36η θέση, ενώ η Ραφαέλα Σπανουδάκη στο ντεμπούτο της στα 200 μ. έκανε 23.48 και κατέλαβε την 34η θέση στο σύνολο.

Σήμερα (Πέμπτη, 3/10) θα γίνει ο τελικός της σφαιροβολίας και ο τελικός των 1.500 μέτρων γυναικών καθώς και ο τελικός των 400μ. γυναικών.

Παρακολουθήστε εδώ μέσω live streaming από την ΕΡΤ το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου.