Αθλητισμός|23.11.2018 23:48

Euroleague: Βlack Friday για τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια

Θοδωρής Φελάνης

Για μια ακομη φορά ο Παναθηναϊκός απέτυχε εκτός έδρας... Οι «πράσινοι» γνώρισαν την 4η ήττα τους στην διοργάνωση από την Μπασκόνια με 86-77 στην καυτή «Fernando Buesa Arena», το γήπεδο που τον προσεχή Μάιο θα φιλοξενήσει την τελική φάση της Euroleague. Αυτή ήταν η 3η νίκη για την ισπανική ομάδα φέτος (έχουν ρεκόρ 3-6) ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 5-4.

Σπουδαίο παιχνίδι, το καλύτερο του με την φανέλα του Παναθηναϊκού, έκανε ο Λάγκφορντ (33 π. με 8/10 δίποντα,2/5 τρίποντα, 11/14 βολές) που στο τελευταίο 10άλεπτο αποφάσισε να διεκδικήσει ο ίδιος για λογαριασμό της ομάδας του την νίκη όμως, ο οίστρος του δεν αποδείχθηκε αρκετός. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν να προβληματίζουν με τις μεταπτώσεις τους. Ειδικά στα εκτός έδρας παιχνίδια ο Παναθηναϊκός δίνει κάποιες φορές την εντύπωση πως λειτουργεί δίχως αγωνιστικό πλάνο και μοιάζει με ομάδα χωρίς αρχή και τέλος.

Στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός θύμιζε «φάντασμα» του εαυτού του, έκανε λάθη στην άμυνα , έπαιζε χωρίς έμπνευση στην επίθεση(με εξαίρεση τα ατομικά ξεσπάσματα του Παππά) κι έδειχνε να πελαγοδρομεί . Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 44 πόντους στο 20άλεπτο(44-32) με τους Βάσκους να έχουν ευστοχήσει μόνο σε 4 τρίποντα.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς «χτύπησε» τον Παναθηναϊκό κοντά στο καλάθι και βρήκε… φλέβα καθώς οι ψηλοί της Μπασκόνια κέρδισαν σχεδόν κατά κράτος τους αντιπάλους τους. Ο Τόρνικε Σεγκέλια έκανε πάρτι από το πρώτο 10άλεπτο ακόμη (τέλειωσε το ημίχρονο με 14 πόντους με 5 ασίστ και 2 κλεψίματα) προκαλώντας «πονοκεφάλους» στον Πασκουάλ. Πλην του Παππά που «κουβάλησε» τον Παναθηναϊκό επιθετικά και τον βοήθησε να τρέξει στη 2η περίοδο ένα σερί 7-0(25-20),συγκινητική προσπάθεια σε εκείνο το σημείο, κατέβαλε κι ο Βουγιούκας σε άμυνα και επίθεση.

Η 3η περίοδος αποδείχθηκε ακόμη πιο εφιαλτική για την ελληνική ομάδα με την Μπασκόνια να πετυχαίνει 29 πόντους σε αυτό το 10άλεπτο, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την υπέρ της διαφορά(73-55 στο 30΄). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ανήμπορος να προβάλει αντίσταση, χάνοντας όλες τις «μάχες» σε επίθεση και άμυνα.

Στο τέλος ο Λάγκφορντ πήρε το … όπλο του, έβαλε 14 πόντους σε έξι λεπτά(!) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου κάνοντας άνω κάτω το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 6 πόντους(81-75) όμως δεν είχε δυνάμεις για να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Μπασκόνια: Βιλντόζα 10(1), Βόιτμαν 7, Χουέρτας 4 ,Τζάνινγκ 12 , Ντιόπ, , Γκρέιντζερ 11(3), Πουαριέ 10, Σενγκέλια 16(1), Γκαρίνο ,Σιλντς 4,Χίλιαρντ 12(1).

Παναθηναϊκός: Τόμας 3(1) , Λάνγκοφορντ 33(2) , Λάσμε 6(1) , Παπαπέτρου , Παππάς 16(2) , Γκιστ 2 Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 2 , Λοτζέσκι 2, Καλάθης 5(1), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου