Αθλητισμός|05.10.2019 23:53

Παγκόσμιο Στίβου - Το πρόγραμμα της 9ης μέρας, απολογισμός, τελικοί - μετάλλια (vid)

Από τις πιο γεμάτες και συγκινητικές βραδιές του 17ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ήταν η χθεσινή στο στάδιο Χαλίφα της Ντόχα, με ένα παγκόσμιο ρεκόρ και μεγάλες εμφανίσεις από μεγάλες μορφές, μεταξύ των οποίων και του σπουδαίου Μουτάζ Μπαρσίμ στον τελικό του ύψους.

Ο 28χρονος άλτης, παρά τα όποια προβλήματα τραυματισμού που είχε όλη τη σεζόν, πέρασε τα 2,37 μ. και αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής εν μέσω αποθέωσης από χιλιάδες θεατές.

Ο αθλητής από το Κατάρ έκανε τον πρώτο του αγώνα στη χρονιά πάνω από τα 2,30 μ., ξεκινώντας υπομονετικά από τα 2,19 μ., και έφτασε μέχρι τα 2,37 μ. με μόλις δύο χαμένες προσπάθειες στα 2,33 μ., ύψος που πέρασε με την τρίτη. Με την υποστήριξη των συμπατριωτών του που γέμισαν για πρώτη φορά το Χαλίφα έκανε το μεγάλο αλμα. Οι Ρώσοι Μίχαλ Ακιμένκο και Ιλια Ίβανιουκ που αγωνίστηκαν ως Ανεξάρτητοι κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, ξεπερνώντας αμφότεροι τα 2,35 μέτρα.

Tο παγκόσμιο ρεκόρ της Μουχαμάντ

Η Αμερικανίδα Νταλιλάχ Μουχαμάντ έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μ. εμπόδια. Η 29χρονη αθλήτρια διένυσε την απόσταση σε 52.16 και βελτίωσε το δικό της 52.20 από τη φετινή σεζόν.

Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσα της Σίντνει ΜακΛάφιν με 52.23 και νέο ατομικό ρεκόρ. Η Μουχαμάντ, η οποία ήταν δεύτερη το 2017 στο Λονδίνο πέτυχε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στη διοργάνωση σε ατομικό αγώνισμα. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Τζαμάικα χάρη στην Ράσελ Κλάιτον με 53.74 και νέο ατομικό.

Ο Κιπρούτο κατέκτησε το 13ο χρυσό της Κένυας

Πάνω στο νήμα κρίθηκε η νίκη στα 3.000 μ. στιπλ και για 13η διοργάνωση ο χρυσό στο αγώνισμα πήγε στην Κένυα. Ο νικητής της διοργάνωσης του 2017 Κόνσεσλους Κιπρούτο τερμάτισε σε 8.01.35 και άφησε δεύτερο τον Αιθίοπα Λαμέσα Γκιρμά με 8.01.36 στην μικρότερη διαφορά που έχει καταγραφεί από το 1983 μέχρι σήμερα, ανάμεσα στους δύο πρώτους. Ο Μαροκινός Σουφιάν Ελ Μπακαλί συμπλήρωσε την τριάδα με 8.03.76. Ο Κιπρούτου σημείωσε την δεύτερη καλύτερη επίδοση νικητή στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Γκάρντενερ το χρυσό στα 400μ.

Ο δεύτερος το 2017 στο Λονδίνο Στίβεν Γκάρντενερ από τις Μπαχάμες ήταν νικητής στα 400 μ. με 43.48, που είναι εθνικό ρεκόρ και η δεύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο. Ο Κολομβιανός Αντονι Ζαμπράνο είχε δυνάμεις στα τελευταία μέτρα και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση με 44.15, ενώ οριακά τρίτος έμεινε Αμερικανός Φρεντ Κέρλεϊ με 44.17. Ο ολυμπιονίκης της απόστασης Κιράνι Τζέιμς (Γρενάδα) προσπάθησε να κάνει κούρσα μεταλλίου, ωστόσο στα τελευταία 80 μ. έχασε έδαφος και τερμάτισε τελικά πέμπτος με 44.54.

Πέρεζ και Καμπαρέλο έκαναν το 1-2 για την Κούβα

Τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της πέτυχε σήμερα η Κουβανή Γιαίμ Πέρεζ που αναδείχθηκε νικήτρια στη δισκοβολία με 69,17 μ. και πλησίασε το 69,39 μ. που είναι το φετινό της ρεκόρ και κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Στην Κούβα πήγε και το ασημένιο μετάλλιο με την Ντένια Καμπαρέλο να πετυχαίνει 68,44 μ. και το χάλκινο στη νικήτρια στις διοργανώσεις του 2017 και 2013 Σάντρα Πέρκοβιτς (Κροατία) με 66,72 μ. που για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση θα είναι στο βάθρο.

Δεύτερο χρυσό για την Ιαπωνία

Τεράστια επιτυχία για τον Ιάπωνα Τοσικάζου Γιαμανίσι που έγινε εθνικός ήρωας καθώς κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της Ιαπωνίας στη διοργάνωση. Ο Γιαμανίσι πήρε το χρυσό στα 20 χλμ. βάδην με χρόνο 1:26:34. Το ασημένιο μετάλλιο ο Ανεξάρτητος Ρώσος Βασίλι Μιζίνοφ με 1:26:49 και το χάλκινο ο Σουηδός Περσέους Κάρλστρομ με χρόνο 1:27:00.