Αθλητισμός|06.10.2019 15:30

Τσιτσιπάς: Γκρέμισε τον Ζβέρεφ από το Σινικό Τείχος και πήγε τελικό (vid)

Μετά από μία συγκλονιστική μονομαχία με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο 6) στον ημιτελικό του China open στο Πεκίνο ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο7) πήρε τη νίκη 7-6 (6), 6-4 και μαζί εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό όπου αύριο Κυριακή (6/10, 14.30) θα αντιμετωπίσει τον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ (Νο 5).

Οι δύο τενίστες που πριν λίγες ημέρες ήταν συμπαίκτες στο Laver Cup στη Βιέννη έδωσαν σκληρή μονομαχία και αποζημίωσαν το κοινό που περίμενε για ώρες να παρακολουθήσει τη μονομαχία τους.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Τσιτσιπά στο ATP Τour και την Κυριακή θα διεκδικήσει το τέταρτο τίτλο στην καριέρα του.

Ανατροπή από 3-1 και 6-3!

Ο Τσιτσιπάς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 γκέιμ στο 1ο σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να κάνει δύο μπρέικ (στο 6ο και στο 8ο γκέιμ) και με σερί 4-0 να προσπεράσει 5-3. Ο Ζβέρεφ αντέδρασε, έκανε μπρέικ στο 9ο γκέιμ και εκμεταλευόμενος στη συνέχεια το σερβίς του ισοφάρισε 5-5. Οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ και εκεί παρότι ο Ζβέρεφ προηγήθηκε 6-3 ο Τσιτσιπάς με σερί 5-0 έκανε μία ακόμα μεγάλη ανατροπή και με 8-6 πήρε το σετ 7-6 (6).

Λαχτάρησε στο 2ο σετ

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ με τον Τσιτσιπά να ξεκινάει καλά και με δύο μπρέικ στο 3ο και στο 5ο γκέιμ προηγήθηκε 5-1. Ολα έδειχναν να κυλούν ιδανικά για τον Τσιτσιπά όμως ο μαχητικός Ζβέρεφ βγήκε από τα σχοινιά και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 5-4. Στο 10ο γκέιμ και στο έξι ματς γκέιμ ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τη νίκη ύστερα από άουτ του Ζβέρεφ. Ο αγώνας είχε συνολική διάρκεια 112 λεπτά.

Η έκτη αναμέτρηση με Τιμ

Ο τελικός θα γίνει την Κυριακή στις 14.30. Θα είναι η 6η μονομαχία του Τσιτσιπά με τον Τιμ. Στις 5 προηγούμενες που έγιναν όλες μέσα στο 2018 ο Τιμ προηγείται στις νίκες με 3-2.

Απέκλεισε τον Κατσάνοφ

Ο Τιμ λίγο νωρίτερα έκανε και αυτός μεγάλη ανατροπή και νίκησε δύσκολα στον ημιτελικό τον Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ (Νο 9) με 2-6, 7-6 (5), 7-5.