Αθλητισμός|11.10.2019 00:39

Αυτόχειρας στο Astroballe ο Παναθηναϊκός και ήττα από την Βιλερμπάν

Για 39 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο Astroballe απέναντι στη Βιλερμπάν. Ομως στο τέλος «κλότσησε» τη σπουδαία ευκαιρία που του παρουσιάστηκε για να διπλασιάσει τις νίκες του στην Euroleague και υπέστη μια οδυνηρή (με τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς) ήττα με 79-78.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να προηγούνται στο 30' με 13 πόντους διαφορά (50-63), στην τελευταία περίοδο πελάγωσαν, έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να μειώσει και, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, να περάσει μπροστά στο σκορ πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με εξαιρετικά άσχημο ποσοστό στις βολές (14/27), έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να «κατεβάσει» 14 επιθετικά. Μεγάλο παιχνίδι για τους νικητές έκαναν οι Τζεκίρι (15 πόντους με 12 ριμπάουντ), ο Καουντί που πέτυχε καθοριστικά καλάθια στο τέλος (10π.) κι ο Λαϊτί (18 π.).

Από τον Παναθηναϊκό σε ένα ακόμη παιχνίδι ο πιο σταθερός επιθετικά παίκτης ήταν ο Ντεσόν Τόμας (22π.) ενώ καλό ματς με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) έκανε κι ο Φριντέτ.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε για το βασικό σχήμα τους: Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Παπαπέτρου και Παπαγιάννη , μια πεντάδα που έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον τομέα του ριμπάουντ με τη Βιλερμπάν να κερδίζει πέντε επιθετικά από το πρώτο δεκάλεπτο. Τα λάθη του Καλάθη (συμπλήρωσε τέσσερα προτού ολοκληρωθούν έξι λεπτά) και το άσχημο ποσοστό στις βολές (ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 4/10) επέτρεψαν στη γαλλική ομάδα να συναγωνίζεται επί ίσοις όροις τους «πράσινους» (22-22 στο 10').

Από την αρχή του παιχνιδιού ήταν ξεκάθαρη η πρόθεση του Μίτροβιτς να «χτυπήσει» την ελληνική ομάδα κοντά στο καλάθι και σε αυτό το μοτίβο εξελίχθηκε η προσπάθεια της Βιλερμπάν (οι περισσότεροι πόντοι της προέρχονταν από το ζωγραφιστό) στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (40-46) καθώς είχε εξαιρετικά ποσοστά σε τρίποντα (6/13) και δίποντα (κοντά στο 70%) με τους Τόμας και Φριντέτ να δημιουργούν τα μεγάλα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.  Η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη εάν οι «πράσινοι» έδειχναν συνέπεια στο θέμα των βολών.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ζήτησε από τους παίκτες του μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, οι διάδρομοι έκλεισαν και παρά το γεγονός πως το πρόβλημα του ριμπάουντ δεν λύθηκε, μέσα από την άμυνα ο Παναθηναϊκός άρχισε να ελέγχει σταδιακά το παιχνίδι ανεβάζοντας στο 30' την υπέρ του διαφορά στο +13 (50-63).

Η Βιλερμπάν (που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Πέιν και Μαλεντό) προσπάθησε να αντιδράσει, έτρεξε ένα σερί 8-0 στην τελευταία περίοδο και στο 37' μείωσε στους τρεις (73-76). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με εύστοχες προσπάθειες των Φριντέτ και Τόμας, όμως αμυντικά αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων, δεν κατάφερε να διαφυλάξει την υπέρ του διαφορά (δέχθηκε 29 πόντους στην τελευταία περίοδο) και το πλήρωσε με μια «κρύα» ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63,79-78.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6 (2/8 σουτ), Τέιλορ 8 (1), Τζεκίρι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 , Ντιό 6 (6 ασίστ), Μπάκο 1, Λάιτι 18 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 22 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4 , Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 18 (4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 13 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.